Město prodá byty za ceny od 330 do 439 tisíc korun

Nájemníci chtějí další odhad

JESENICE. Jeseničtí zastupitelé ve středu schválili prodejní ceny bytů v bývalé vojenské bytovce čp. 339 ve Školní ulici, kterou se rozhodli prodat jako první z městských bytových domů. Přestože zastupitelstvo rozhodlo, že bude prodávat jen za 60 procent vyhláškové ceny (ovšem jen jejich současným obyvatelům), nesetkalo se ze strany nájemníků s příliš kladnými ohlasy. Ti, kteří na veřejné jednání dorazili, upozorňovali na příklady z jiných měst, kde jsou byty prodávány za mnohem nižší částky.

Vyhlášková cena je o deset až patnáct procent nižší než tržní. Byty v čp. 339 již prošel odhadce a vypracoval posudek, podle něhož se vyhláškové ceny pohybují od 550 tisíc korun do zhruba 800 tisíc korun. Kdyby město prodávalo za tyto částky, získalo by prodejem celého domu kolem 7 850 tisíc korun.

„Současným nájemníkům je ale budeme nabízet za 60 procent z ceny stanovené znalcem. Nabídkové ceny se pohybují od 330 tisíc do 439 tisíc korun a jejich součástí je podíl na společných prostorách. Bytových jednotek je celkem dvanáct, k domu patří ještě jedna nebytová jednotka, garáž, kterou zatím prodávat nebudeme, neboť nemá nájemníka,“ vysvětlil starosta města Jiří Svoboda. Prodejem bývalé vojenské bytovky město získá zhruba 4 700 tisíc korun.

Navržené ceny se zdály přítomným nájemníkům příliš vysoké. „Můj známý nedávno kupoval v Táboře byt 2+1 za 120 tisíc korun, to je velký rozdíl. Vím, v jakém stavu byty jsou, odhadní cena se mi zdá příliš vysoká. Máme možnost do vypracovaných odhadů nahlédnout?“ dotázal se jeden z nich.

Z další diskuze poté vyplynulo, že nájemníci zvažují, že si najdou vlastního odhadce a pokud se bude jeho posudek výrazně lišit, obrátí se k soudu. „Je to vaše rozhodnutí, ale další posudek vám bude jen k tomu, že se budete případně moci soudit s odhadcem. Město při prodeji vychází z podmínek, které stanovilo zastupitelstvo,“ reagoval starosta.

Další výtka na adresu odhadce padla kvůli tomu, že podle nájemníků strávil v bytech příliš krátkou dobu na to, aby mohl vypracovat kvalitní odhad. „U nás byl deset minut, jak může vycházet z takové krátké prohlídky? Myslím si, že by město mělo ceny stáhnout dolů, bytovku dostalo od vojáků zdarma a za celou dobu do ní nedalo ani korunu,“ vyjádřil svůj názor další z obyvatel.

„Je pravda, že jsme objekt získali od armády zdarma, ale peníze, které za prodej bytů obdržíme, si nikdo z nás nedá do kapsy. Vložíme je do opravy bytového fondu, který je velmi zanedbaný. Garantuji vám, že ceny, které nabízíme, jsou slušné. Každý člověk, když si pořizuje vlastní bydlení, musí počítat s tím, že bude muset několik let splácet. Bytový fond není váš ani náš, je to majetek města. V okamžiku, kdy vás zvýhodníme nízkou prodejní cenou, to bude na úkor ostatních občanů města. Jak jim to pak budeme vysvětlovat?“ odpověděl místostarosta Roman Valuš.

Poslední z dotazů, který vznesla jedna z nájemnic, se týkal hypoték: „Pokud nedosáhnu na hypotéku, dá mi město půjčku, abych si byt mohla koupit? Bydlím tu odjakživa a chci tu zůstat.“ Odpověděl jí starosta: „S takovým požadavkem za námi nikdo nebyl, takže vám zatím nedokáži odpovědět, ale určitě si o této možnosti popovídáme.“ Zastupitelstvo nakonec navržené ceny bytů schválilo. Nyní zašle jejich současným nájemníkům nabídku a ti mají půl roku na rozmyšlenou, zda ji budou akceptovat.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.