Foto

Služeb rakovnické porodnice využilo do konce měsíce srpna 280 rodiček. Mezi nimi byla i Iveta Círová z Řeřich, které se zde narodil syn Petr.

Rakovníkem běží fáma, že bude v nemocnici zrušena porodnice

Je to nesmysl, říká jednatel

RAKOVNÍK. V několika posledních týdnech se šíří Rakovníkem fáma, že v Masarykově nemocnici bude zrušeno gynekologicko-porodnické oddělení. Tato (des)informace je dávána do souvislosti s faktem, že na jaře příštího roku vyprší společnosti Privamed Healthia, která nemocnici vlastní, „ochranná“ lhůta, kdy podle kupní smlouvy musela provozovat zařízení pět let v nezměněné podobě. Proto jsme se zeptali jednatele nemocnice Jaromíra Bureše a primáře gynekologicko-porodnického oddělení Jiřího Choda, jak se situace doopravdy má.

Podle Jaromíra Bureše je chod Masarykovy nemocnice zajištěn a nemocnice se bude i nadále rozvíjet. „Jak společnost Privamed Healthia deklarovala ihned po svém příchodu do Rakovníka, bude nemocnici provozovat v nezměněném rozsahu i po pětileté lhůtě. Nemá v úmyslu rušit jakékoliv oddělení, ani dětské, ani porodnici ani jiné. Průběžně do nemocnice investujeme a nemocnice se stále rozvíjí,“ konstatoval jednatel.

Také primář Jiří Chod nezná jediný důvod, proč by se mělo oddělení, v jehož čele stojí, rušit. Ani personální, ani technický, ani stavební. „Porodnice pokračuje v dobrých porodnických výsledcích. V současné době sice máme asi o 5% porodů méně než ve stejném období loňského roku, ale pokud činí letošní celostátní pokles porodnosti 10%, jsme na tom dobře,“ uvedl primář Chod. Služeb rakovnické porodnice letos využilo zatím 280 rodiček (do konce měsíce srpna). V roce 2010 přivedli rakovničtí porodníci na svět 426 dětí, rok předtím 430 novorozenců. Tedy počet porodů je víceméně stabilní.

To, že vedení společnosti Privamed Healthia dává do porodnice nezanedbatelné investice, lze snadno prokázat. V loňském roce dostalo oddělení špičkový ultrazvuk v hodnotě dvou milionů korun, který už je nyní v plném provozu. „Změnili jsme režim pravidelných týdenních předporodních kontrol rodiček. Vyhradili jsme jim speciální místnosti v 6. patře, kde mají mnohem větší komfort,“ říká Jiří Chod a pokračuje: „Na porodní boxy byly nainstalované nové lampy a v dohledné době dostaneme další kvalitní porodní postele. V zimních měsících se připravuje další významná investice, kterou je rekonstrukce sociálního zařízení na nadstandardních pokojích. Bude probíhat postupně a za plného provozu.“ Primář by byl rád, kdyby se v budoucnu podařilo nainstalovat na nadstandardní pokoje internetové přípojky. „Dnešní generace je na internet zvyklá, denně s ním pracuje a určitě by ho mladé maminky přivítaly i tady. Ale zatím je to jen moje myšlenka,“ dodává s tím, že nikdo nemusí mít obavy, že se nad rakovnickou porodnicí stmívá. To potvrzuje i jednatel Bureš: „Z naší strany není skutečně žádný záměr něco rušit nebo nerozvíjet. Existují samozřejmě určitá rizika, nikoliv však od nás. Může přijít nějaký impuls z ministerstva zdravotnictví nebo od zdravotních pojišťoven, ale o ničem takovém momentálně nevíme.“

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.