Připravili se na vozíčkáře

NOVÉ STRAŠECÍ. Hned několik novinek vítalo ve čtvrtek 1. září děti na základní škole v Novém Strašecí. Prvňáci vcházeli do školy vstupem, který dříve sloužil zvláštní škole. Tu od letošního září nahradila speciální třída a díky tomu získala základní škola prostory pro školní družinu. Další novinkou je schodolez a také se týká prvňáka. Vojtěch Turner z Rudy je odmalička na vozíku a díky novému zařízení bude moci absolvovat školní docházku v Novém Strašecí, i když zdejší základní škola i jídelna je schody doslova prošpikovaná.

Schodolez je umístěn poblíž šaten. Na první pohled připomíná klasický invalidní vozík s trojúhelníkovými pásy místo koleček, díky nimž je schopen vylézt po schodech. Tato činnost se pochopitelně neobejde bez manipulace dospělé osoby. Jediným mínusem je snad jen to, že vozík se ze schodolezu nedá odpojit, takže Vojtu vždy musí někdo přenést z jednoho vozíku na druhý. „Dnes jsem ho nepoužil, ale vyzkoušeli jsme si ho tu před třemi dny,“ říká Vojta. Podobně jako jeho spolužáci z 1.C se do školy těší a to, že sedí přímo před katedrou, mu prý vůbec nevadí. „Alespoň všechno dobře uslyším a uvidím,“ komentuje.

Podle ředitele Stanislava Hajného se škola snažila získat pro Vojtu a jeho případné následovníky výtah. „Zažádali jsme o dotaci Oranžové schody (nadace ČEZ, která řeší podobné situace), ale bohužel jsme neuspěli. Doufáme však, že se nám časem výtah podaří zrealizovat.“ Aby vyřešili momentální situaci, uvažovali o pronájmu schodolezu. Ten by vyšel na zhruba dva tisíce měsíčně. Nakonec byl zakoupen.

„Občanské sdružení Bubákov nám dalo padesát tisíc, rynholecké zastupitelstvo přispělo stejnou částkou a včera nám ještě paní Jana Dvořáková z Rynholce přinesla pět tisíc. Díky tomu jsme měli více než sto tisíc a pořízení schodolezu mělo vyjít na 125 tisíc. Vyšla nám vstříct i firma z Jilemnice, kde jsme si původně chtěli schodolez pronajmout. Poskytla nám slevu 15 tisíc a ještě nám přidala invalidní vozík. Zařízení nám přivezli před třemi dny a kolegyně se už s ním naučily zacházet,“ pokračuje ředitel školy.

Schodolezem však úpravy ve škole neskončily. Změnou musely projít i toalety a přírůstkem je i speciální lavice pro Vojtu. Toto už bylo pořízeno díky příspěvku města. Podle ředitele najde schodolez ulatnění i v době, kdy už bude mít škola výtah. „Pak bychom jej chtěli dát do jídelny. Navíc zařízení se snadno složí a může se vzít třeba do autobusu, takže Vojta bude moct jezdit se spolužáky i do divadla.“

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.