Foto

Zájem o rozhlednu ve Velké Bukové neklesá. Jak se zdá, bude letošní sezona ještě úspěšnější než loňská.

 

Návštěvníci rozhledny chválí architekturu i výhled

I druhá sezona bude perfektní

VELKÁ BUKOVÁ. V pamětní knize rozhledny ve Velké Bukové nešetří návštěvníci chválou. Lidé, kteří sem během letošních prázdnin zavítali a zapsali své dojmy, byli spokojeni. Už loňská sezona ukázala, že postavit ve Velké Bukové rozhlednu byl výtečný nápad. Tehdy nové turistické lákadlo navštívilo kolem 10 tisíc lidí.

Před začátkem letošní sezony se obec sice trochu obávala, že návštěvnost poklesne, neboť už rozhledna nebude mít punc žhavé novinky, ale už první měsíce tyto obavy rozptýlily. V tuto chvíli to spíše vypadá, že návštěvnost bude ještě vyšší než loni. „Rozhledna už se dostala do povědomí a také nás moc těší, že se lidé vracejí. Podle toho, co nám píší v pamětní knize, víme, že někteří už tu byli třikrát i čtyřikrát a plánují přijet zase,“ říká starosta Velké Bukové Josef Bumba. Rozhledna má totiž jednu výhodu. Výhled z ní se mění podle počasí a ročního období, takže milovníci pohledů do krajiny mohou mít i při opakované návštěvě pocit, že jim místo nabízí stále nové zážitky.

Zatímco správci památek si pochvalují zájem turistů i za deštivého počasí, u rozhledny tomu tak není. „Chladné počasí nevadí, ale déšť ano. Ten lidi odrazuje, při takových podmínkách nikdo nečeká, že bude dobrá viditelnost. Výbornou návštěvnost jsme měli například v květnu kolem státních svátků, to během týdne přišlo asi 500 lidí,“ přibližuje starosta. Průměrná víkendová návštěvnost bývá kolem 150 lidí, během pracovního týdne od třiceti do šedesáti, záleží na počasí.

V červenci rozhlednu navštívilo 2460 turistů, 2013 dospělých a 447 dětí. Do pamětní knihy zapsali například tyto dojmy: „Hezký výhled do kraje, ať žije Evropská unie a její dotace.“ „Krásná práce se dřevem. Velmi příjemný zážitek. Ladí s krajinou.“ „Rozhledna krásná, moderní. Výhled super, jen kdyby bylo dnes hezky.“ „Měli jste parádní nápad to tu postavit. Velmi pěkné.“ „Bylo tu fajn podívání, zase se někdy ukážeme.“

Rozhledna se letos turistům otevřela 26. března. „Nejlepší návštěvnost zatím byla prvních čtrnáct dní v červenci, kdy nebyla vedra. Při opravdu velkém pařáku to lidi spíš táhne k vodě. Sezona je zatím vynikající. Jezdí i turisté z velké dálky. Co si pamatuji, tak jsme tu měli i jednoho Francouze a Itala. Je pak paradox, když potkáte někoho z Pavlíkova nebo Všetat a on je překvapený, že tu stojí rozhledna,“ říká Petra Milfaitová, která prodává vstupenky na rozhlednu. Jak občas od návštěvníků zaslechne, dozvídají se o existenci rozhledny nejčastěji z internetu a novin.

Obec je s fungováním rozhledny velmi spokojena. „Finančně nás nikterak nezatěžuje, ale ani nás neživí. Loni byly výnosy ze vstupného 205 tisíc korun a náklady 203 tisíce korun. Naště­stí nám tržby pokryjí pracovní sílu, která sedí v pokladně. Prodá se i hodně suvenýrů a na odbyt jde i občerstvení, které nabízíme. Jsme tedy hodně spokojení. Jediný problém, který jsme v poslední době řešili, byl s létajícími mravenci. V blízkém sadu se nějak přemnožili, a když se jich zvedl celý roj, bylo nahoře na plošině takové černo, že se tam někteří turisté báli vylézt. Trochu pomohlo, když jsem se tam postavil s biolitem a celý vystříkal do vzduchu,“ popisuje Josef Bumba.

Kdo jste ještě na rozhledně ve Velké Bukové nebyli, určitě na ni někdy zavítejte. Zvláště pokud vás zajímá architektura. Stavba, jež je dílem architekta Karla Zusky, vás jistě osloví. Patří mezi jedny z nejpovedenějších moderních rozhleden v naší republice. A pokud vás nezajímá stavba jako taková, ale spíše výhled, má pro vás Petra Milfaitová tip: „Nejlepší podmínky, kdy je vidět nejdál, jsou večer. Takže turistům doporučuji, aby se tu zkusili zastavit někdy kolem šesté hodiny. A když si s sebou vezmou dalekohled, je to úplně ideální.“

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.