Foto

Kapela Professor Leopard hrála v sobotu nejen na Summer party tajm, ale i na festivalu České hrady.

 

Písničkáři v tropech, kapely mezi kapkami deště

Festivalu přálo i nepřálo počasí

NOVÉ STRAŠECÍ. I vedro na padnutí je pro pořádání open air festivalu lepší než déšť. Kdyby byl novostrašecký Summer party tajm jen jednodenní akcí konanou v sobotu, museli by být jeho pořadatelé stejně uplakaní jako sobotní počasí. Pohled na poloprázdné nádvoří základní umělecké školy, kde kapely od pěti odpoledne do půlnoci vystupovaly, byl totiž žalostný. Muzikanti sice neměli nad návštěvníky početní převahu, ale moc k tomu nechybělo. Naště­stí začal festival už v pátek.

„I kdyby nám dnešek nevyšel, tak pátek byl naprosto úžasný,“ říká Gabriela Nováková, která Summer party tajm pořádala společně s Janem Raichem (a za podpory grantu od Středočeského kraje). První den patřil písničkářům, i oni začali hrát v 17 hodin. Největší hvězdou byl Ray Gibson, který je lídrem známé kapely The Roads. Ten navíc návštěvníkům přichystal příjemné překvapení. „Jelikož se zná s Albertem Černým z Charlie Straight, přijel s ním a vystoupili tu společně. Bylo to super překvapení. Lidem jsme předtím nic neřekli, takže o tom opravdu do poslední chvíle nevěděli,“ říká pořadatelka. Kromě nich se představili ještě Sunbeam, Zwei, Tomáš Kvasnička, Jan Lamram a novostrašecký kytarista Matěj Žák. Na nádvoří ZUŠ se sice v deset večer končilo, ale zábava pokračovala až přes půlnoc. Kdo měl chuť a sílu, mohl se přesunout k čajovně na afterparty. „Bylo to spontánní a moc příjemné. Každý písničkář měl dovolené dvě písničky a hráli v pořadí, v jakém chtěli. Protože bylo hezky, nebyli jsme v čajovně, ale před ní. Lidí se sešlo tak akorát a nenastal ani žádný problém s tím, že jsme přetáhli přes půlnoc,“ popisuje Gabriela Nováková.

V sobotu bylo sice jasné, že teplé počasí pominulo, ale ještě při zahájení druhého festivalového dne to tak tragicky nevypadalo. Dokud se program odehrával pod střechou čajovny (od 15 hodin zde byl promítnut autorských dokument o expedici v Indonésii a zahájena výstava obrazů), bylo relativně hezky. Jakmile se ale všichni přesunuli do ZUŠky, začal liják. „Už chápu, proč má ta postava, kterou máme na plakátech, na hlavě kapuci,“ glosoval Jan Raich.

Návštěvníci se ukryli pod deštníky nebo do klenutého průjezdu a nezbylo jim, než tak setrvat po dobu prvních dvou vystoupení. „Začínali Call My Name. Nenazývala bych je kapelou, ale spíše projektem. Jsou to místní kluci, kteří se věnují hip hopu a funky, a jako druhá hrála místní hiphopová kapela NS Store,“ říká pořadatelka. Pak se k vytrvalému dešti přidala další komplikace, vypadl proud a výpadek vnesl do programu malou změnu. Kapela Professor Leopard vystoupila ještě před rakovnickou Zimou, protože měla obavy, že kvůli časovému skluzu nestihne svůj další večerní koncert na festivalu České hrady.

Zima na tom ale nakonec vydělala. V době, kdy začala přesouvat nástroje na pódium, už nepršelo, a tak bylo na nádvoří mnohem veseleji. Náladu všem zlepšil i neplánovaný úvodní žertovný výstup Zdeňka Kopřivy. Ten totiž na poslední chvíli i s kytarou seskočil z pódia, a když se chtěl stejnou cestou a stejně mrštně vrátit, zůstal při pohledu na zhruba půlmetrovou výšku, kterou by musel jedním krokem zdolat, bezradně stát. Nakonec ho podáním záchranné ruky vysvobodil kolega Marek Bradáč a kapela si vysloužila první potlesk a ovace, aniž ještě cokoli zahrála. Pro Zimu bylo účinkování na Summer party tajm druhým koncertem na našem okrese v nové sestavě. Od své premiéry na Coombalu, kde zahrála šest písní, stihla nazkoušet ještě jednu – Menu muže z alba Elektro.

Ač měla po Zimě následovat stálice festivalu Vivien´s Shadow a po nich teprve hlavní hvězda večera Please the Trees, kterou si pořadatelé vyhlédli na loňském Colours of Ostrava, nastala opět výměna v pořadí. Časový skluz akce totiž lídrovi Please the Trees zkomplikoval hlídání potomka, a protože místní podobný problém neměli, ochotně se prohodili.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.