Foto

V jesenickém autokempu jsme v úterý odpoledne zastihli Oldřicha Kopřivu, Jířu Bořkovcovou, Petru, Kristýnu a Martina Dundrovi a Jiřinu Bořkovcovou.

Kiosek u Velkého rybníka zavřeli už k 1. srpnu

Obsazena jen jedna chatka

JESENICE. Kempy letošní léto živoří. Minulý čtvrtek se sice vrátilo tropické počasí a zvedlo provozovatelům kempů náladu, ale ještě v úterý, kdy jsme se vydali do Jesenice, abychom zjistili průběh letošní sezony, spíše propadali podzimním depresím. Podzimní ostatně bylo i počasí. Dopoledne mlha, odpoledne prudký liják.

Záchranou teambuildingy

V kempu v Jahodovém lese je pusto a prázdno. Kdyby bylo teplo a sluníčko, proháněly by se tu děti a psi, dospělí by seděli na terasách chat a klábosili. Místo toho tu není ani noha. Jen v jídelně jsou slyšet hlasy. „Letošní léto není léto. Je tu celkem sedmnáct chat a v tuhle chvíli máme obsazenou jen jednu. Srpen je ještě horší, než byl červenec. Bohužel spousta lidí, kteří měli chatičky zamluvené, vůbec nedorazila. A je jich dost. Někteří nemají ani tu slušnost, že by nám zavolali a omluvili se, že nepřijedou. Zálohy neplatí, takže je nic netlačí. Déšť a chladné počasí většinou odradí i těch pár lidí, co skuteční dorazí. Zůstanou dva nebo tři dny a pak odjedou domů,“ přibližuje situaci výčepní Jana.

Kemp letos zachraňují předem nasmlouvané hromadné akce, na které se sjíždí od 90 do 120 lidí. „Teambuildingy a podobné akce nás drží. Každý měsíc jsou tu minimálně dvě, bez nich by se letos areál neuživil. Kdybychom měli při takovém létu čekat na běžné rekreanty, bylo by to hodně špatné,“ vysvětluje výčepní.

Přijeli na lov

Jedinými rekreanty v celém areálu jsou manželé Tůmovi z Kopidlna, ubytovali se dnes a plánují setrvat do neděle. Špatné počasí je neodradí. „Nepřijeli jsme na klasickou dovolenou, takže nám počasí nevadí. Posledních pět let sem jezdíme v srpnu pravidelně za kamarádem, se kterým tu chodím na lov. Jsme z jiné oblasti, kde není taková zvěř jako tady. Zdejší příroda je nádherná, je pro mě zážitek tu chodit po lesích a sledovat zvěř. S kamarádem si vyměňujeme lovecké zážitky, je to příjemných pět dní. Na běžnou dovolenou bych sem nejel. Moc se tu toho dělat nedá. Jediné akce, které za něco stojí, jsou na Křivoklátě, jinak tu nic není. V takovém počasí padá i možnost koupání. Být tu jako rekreanti, tak nevím, co bychom tu dělali,“ říká pan Tůma. Protože na lov jezdí každoročně ve zhruba stejném termínu, může zhodnotit, že letošní léto je opravdu mimořádně nevydařené. „Vždycky jsme tu zažívali ukrutná vedra, lidé se koupali v rybníce, byly tu dětské tábory... Takové počasí jako letos jsme tu ještě nezažili,“ dodávají.

Asi zavedou zálohy

Druhý jesenický kemp, který provozuje město, na tom sice tak černě není, ale i zde by větší počet návštěvníků uvítali. „Červenec ještě šel, až tak z průměru nevybočoval, ale srpen je špatný. Řekl bych, že letošní sezonu končíme tak o čtrnáct dní dřív, než je běžné. V tuto chvíli máme kapacitu naplněnu tak ze šedesáti procent, což je určitě horší než loni. Sem tam se objeví i nějaké stany, ale moc jich není. I karavanů je jen pár. Nejvíc překvapil začátek července, kdy si spousta lidí prodloužila díky svátkům víkend. To jsme měli v areálu hodně stanů,“ říká správce autokempu Pavel Kyselka.

Autokemp nabízí kolem čtyřiceti chat. Rekreanti žádnou zálohu při jejich zamluvení neplatí, což se možná od příští sezony změní. „Uvažujeme, že zálohy zavedeme, protože je to asi jediný způsob, jak docílit toho, aby i při horším počasí lidé skutečně přijeli. Chatka je pro ně rezervována do osmi hodin, pokud nepřijedou, tak je možné ji obsadit někým jiným. Největší zájem je o chatky, které mají vlastní sociální zařízení,“ přibližuje Pavel Kyselka.

Při dešti hrají Pivrnce

V autokempu je přeci jen živěji. Děti si hrají na prolézačkách, sem tam mezi chatkami někdo projde a obsazeny jsou i stoly před restaurací. „Přijeli jsme sem včera, kdy zrovna celý ten pršelo. Počasí sice zatím není nic moc, ale pořád doufáme, že se zlepší,“ říká Oldřich Kopřiva. „Většinou máme vyzkoušeno, že je v polovině srpna hezky, ale letošní léto je celé špatné. Koupat se nedá, ale aspoň rostou houby, tak chodíme na houby. Navíc už ve čtvrtek jedeme domů, přijeli jsme jen na čtyři dny, abychom si odpočinuli,“ vysvětluje Petra Dundrová. „Chodit na houby nás baví, byli jsme na nich i dneska a uvařili si smaženici. Když prší, tak jsme zalezlí v chatě a hrajeme hry. Máme s sebou Monopoly a Pivrncovu putyku, takže se nenudíme,“ říká malá Jířa Bořkovcová a dodává, že koupání jí přece jen chybí. „Mně ne, já neumím plavat nad vodou, jen pod vodou. Ale koukal jsem se v televizi na počasí a tam říkali, že zítra bude hezky a bude svítit sluníčko, tak se možná do rybníka koupat půjdeme,“ doplňuje ji Martin Dundr.

Ještě větší ránu než kempařům zasadilo letošní léto provozovatelům kiosku u pláže Velkého rybníka. Zavřít ho museli už k 1. srpnu, protože provozovat ho dál se nevyplatilo.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.