Foto

Petra Kolářová se svými syny Ondřejem a Janem Průchovými.

Foto

Vanesa a Filip Svobodovi.

 

Dvoje dvojčata za den

RAKOVNÍK. Úterý 2. srpna bylo pro rakovnickou porodnici mimořádně plodným dnem. Čtyřem maminkám se tu narodilo šest dětí – pět kluků a jedna holčička. Že by se v jednom dni narodila dvoje dvojčata, snad zdejší porodnice ani nepamatuje. „Sloužím tu už třicet čtyři let a na dvoje dvojčata si nevzpomínám,“ říká sestřička Pavla Skopečková. Ani četnost dvojčat není nikterak vysoká. Poslední se narodila v květnu a před tím v lednu.

Porodní maratón odstartovala v půl čtvrté ráno Ilona Kodysová, maminka malého Matěje ze Zdeslavi. „Je to moje první dítě, asi i poslední. Myslím si, že jedno je na dnešní dobu tak akorát,“ říká. Matěj se narodil přesně na termín, porod proběhl normální cestou. „Do porodnice jsme přijeli v jednu v noci. Matěj byl malý, měl 2,20 kg a 45 cm, tak mi ho ještě chvilku ,dopékali‘ v inkubátoru. Zatím se jmenuje po mně Kodys, ale časem bude Pešek po tátovi a desetiletém bráškovi Davidovi. Chceme, aby se kluci jmenovali stejně. David zatím viděl Matěje jen přes mms zprávu, ale dokud jsem chodila s břichem, hladil ho, tak si myslím, že bude hlídací bráška,“ usmívá se novopečená maminka.

Ani ne pět hodin po Matýskovi se jinému Matějovi narodili hned dva bráškové. Ondra Průcha přišel na svět v 8.16 a jeho bratr Honzík se dostal ven o minutu později. Maminka Petra Kolářová z Čisté na otázku, zda je připravená na tři kluky, odpovídá s pousmáním. „Tihle jsou zatím hodní, když se narodil Matýsek, křičel a nespal, tak doufám, že jim to vydrží.“ S dvojčaty počítala od začátku těhotenství. „Máme je plánovaně po umělém oplodnění. Ani jsme neuvažovali o tom, že by se jedno vajíčko nemuselo ujmout. Porod proběhl stejně jako první císařským řezem, Ondra vážil 2,90 kg a měřil 46 cm, Honzík měl tři kila a 50 cm,“ dodává.

Čtvrtým klukem v pořadí byl Petr Cír, který se narodil v půl desáté dopoledne, vážil tři kila deset a měřil 49 cm. „Je to naše první dítě, porod byl normální cestou,“ říká maminka Iveta. Dítě si s manželem plánovali tři roky a od šestnáctého týdne věděli, že budou mít kluka. „Kontrakce jsem měla od půl deváté večer, do porodnice jsme přijeli v půl čtvrté ráno. Z Řeřich, kde bydlíme, jsme vyrazili, když jsem je měla po pěti minutách. Přesto jsem ještě po příjezdu do porodnice musela počkat. Sestřička mi jen řekla: ‚Rodíme, počkejte!“ Manželé Círovi nechtějí zůstat u jednoho potomka a nevadila by ani dvojčata.

Baby boom v rakovnické porodnici zakončila ve čtvrt na devět večer další dvojčata. Jejich maminka Klára Svobodová si zdejší nemocnici zvolila na doporučení maminky svého přítele i své ošetřující lékařky. „Pocházím z Prahy, ale nyní bydlím s přítelem v Kralovicích,“ říká. Že bude mít hned na poprvé dvě děti, zjistila v pátém měsíci těhotenství. „Bylo to překvapení, ale vypořádala jsem se s tím poměrně rychle, i když svým způsobem se s tím srovnávám ještě teď.“ Její Vaneska měla dvě kila dvacet a Filip o čtyřicet deka víc, ale nikdo jí prý neřekl, kolik měří. První holčička a pátý kluk dne se narodili plánovaným císařským řezem, byť o několik dnů před termínem.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.