Místo v depozitářích vystačí ještě na dalších třicet let

Den archivářů zaměřili na kroniky

RAKOVNÍK. Nejstarší rakovnická kronika je psána od roku 1836 a patří mezi největší poklady Státního okresního archivu Rakovník. Nejen touto kronikou, ale i spoustou dalších si mohli ve čtvrtek 9. června zalistovat návštěvníci dne otevřených dveří v rakovnickém archivu. Právě na pamětní knihy totiž byla letošní akce, pořádaná k mezinárodnímu dni archivářů, zaměřena.

„Samozřejmě nevystavujeme všechny kroniky, které u nás máme uloženy, ale vybrali jsme několik těch opravdu zajímavých. Z těch rakovnických je to kromě té nejstarší i obrazová kronika, kterou vedl pozdější archivář Jaroslav Chlum, a z obecních kronik jsme vybrali hředelskou, lašovickou, senomatskou a mutějovickou. Ta je opravdu nádherná, je uložena v ochranném pouzdře, které je vymalováno zříceninou hradu Džbán,“ přibližuje ředitelka archivu Renata Mayerová (více o pamětních knihách se dočtete na str. 9).

Den otevřených dveří přilákal školní skupiny i mnohé jednotlivce z řad veřejnosti. I jednotlivcům se archiváři plně věnovali a zavedli je do prostor, které si jako běžní badatelé nemají možnost prohlédnout. „Chceme lidem přiblížit běžnou archivní práci, která už není taková, jak ji zachycuje například nezapomenutelný film s Vlastou Burianem Katakomby, kdy byly archivy ponurými místy, kam byli za trest posíláni neposlušní nebo odložení úředníci. Dnešní archivy už jsou na jiné úrovni. Máme moderní depozitáře, výpočetní techniku a pracujeme s digitalizací dokumentů. I když je pravda, že pro archiváře je stále charakteristické pečlivé třídění, pořádání, sepisování a vyhledávání zdrojů informací,“ říká ředitelka.

Návštěvníci „otevřeného dne“ se seznámili s historií archivu a poté je čekala cesta do přísně střežených prostor – depozitářů, v nichž je hlídána nejen bezpečnost, ale i klimatické podmínky. Depozitářů je v budově celkem šest. Naprostá většina archiválií, které sem byly převezeny z bývalého působiště v petrovickém zámku, už je uložena v nových kartonech, roztříděna a uspořádána. „Největší fondy mají kolem tisícovky kartonů,“ říká pro představu objemu této práce archivář Luboš Smitka. Většina míst v depozitářích už je sice zaplněna, ale minimálně na dalších třicet let prostory ještě vystačí. A co pak? „Buď přístavba nových depozitářů na přilehlé pozemky nebo vnitřní skartace,“ říká Luboš Smitka.

O prohlídku archivu byl mezi veřejností zájem. „Za všechna léta, co tu archiv je, jsem tu poprvé. I když o této instituci samozřejmě vím. Nikdy jsem neměl moc čas se o historii zajímat. Jako novinář jsem řešil, co se děje ze dne na den. Ale teď jako penzista už do archivu tak trochu patřím,“ říká s úsměvem Vlastimil Bradáč a dodává, že další věc, která ho sem přivedla, je jeho současný badatelský zájem: „Zpracovávám pro rakovnický pivovar historii, která ještě není příliš podrobně prozkoumána.“

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.