Zubní pohotovost se osvědčila

RAKOVNÍK. Středočeský kraj vyhodnotil zkušební provoz zubní pohotovosti v Rakovníku. Ta byla poprvé otevřena v areálu Masarykovy nemocnice 8. ledna. Pacientům tak alespoň o sobotách odpadla nepříjemná cesta do Kladna nebo Prahy.

„Zřízení zubní pohotovosti se osvědčilo. Zpočátku ji navštěvovalo průměrně kolem 5 – 6 pacientů, po dvou měsících se počet ustálil na průměru devět. Nechat se ošetřit ale přišlo třeba i 12 nemocných, což je na čtyři hodiny provozu velmi slušný počet,“ konstatoval ředitel územního pracoviště Středočeské záchranné služby Martin Houdek. Podle jeho slov je rakovnická zubní pohotovost zajímavá i ekonomicky. „Uzavřeli jsme smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami a díky počtu pacientů se pohotovost prakticky zaplatí sama. Kraj vydá ze své pokladny maximálně 100 tisíc korun ročně,“ doplnil doktor Houdek.

Organizačně zajišťuje chod pohotovosti Středočeská záchranná služba, ošetření provádějí dvě desítky zubních lékařů z okresu Rakovník. „Zákroky, které je možné na pohotovosti provádět, jsou stanoveny zdravotními pojišťovnami. Jedná se o základní stomatologické výkony první pomoci, které odstraní bolest a pomůžou pacientovi, aby vydržel do ordinačních hodin svého zubního lékaře,“ vysvětlil při zahájení ordinace jeden z ošetřujících lékařů Jiří Ludačka.

Náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek, který stál u zrodu zubní pohotovosti v Rakovníku, by rád po získaných zkušenostech inicioval její rozšíření také na neděli. „Kraj by s tím problém neměl. Návratnost vložených finančních prostředků je poměrně slušná. Budeme s lékaři jednat a uvidíme, jak se k tomu postaví oni,“ řekl náměstek a dodal, že po dokončení přestavby internátu střední zemědělské školy na středisko pohotovostních služeb by bylo ideální, aby zde byly pohotovosti drženy i ve všední dny večer. „Pacienti z okresu by tak měli zajištěno ošetření v Rakovníku a nemuseli by jezdit do Kladna a do Prahy,“ podotkl náměstek hejtmana.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.