Za sběr razítek mohou turisté vyhrál let balonem

Na památky déle a za víc

PRAHA/RAKOVNICKO. Vstupné na některých středočeských hradech a zámcích bude v letošní sezoně vyšší o 5 až 10 procent. Týká se to i hradu Křivoklátu a dalších objektů v blízkém okolí našeho okresu.

„Hrad Křivoklát upravil prohlídkové trasy a zvýšil cenu základního okruhu o deset korun na 110 za dospělého. Cena rozšířené trasy pak zůstane na 190 korunách. Zároveň mohou návštěvníci od května využít novou nabídku hradu, a sice prohlídku bez průvodce za 60 korun pro dospělé. Cena rodinné vstupenky bez průvodce by pak neměla přesáhnout 200 korun,“ informoval náměstek pro správu památkových objektů Petr Svoboda.

Základní vstupné na hrad Krakovec je v této sezoně 40 Kč, děti, studenti, senioři a zdravotně postižení zaplatí za prohlídku 30 Kč. Symbolickou korunu platí děti do šesti let a pokud přijdou ve skupinkách 10 korun. Na nedalekém hradě Točník se vstupné zvedlo o dvacet korun, plné vstupné tedy stojí 70 Kč. Na vedlejším Žebráku se pak cena zvýšila o deset korun na třicet za dospělého návštěvníka.

„Podotýkám, že se ale nezdražovalo plošně. Cena vstupenek vzrostla pouze u některých objektů,“ upřesnila ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Pro věrné návštěvníky připravil NPÚ řadu bonusů, jako jsou jednorázové slevy ve významné dny a svátky či sdružené vstupenky, se kterými návštěvníci mohou uplatnit slevu na návštěvu dalších hradů a zámků ve správě NPÚ.

„Od května do října mohou návštěvníci do svého pasu sbírat razítka za vstupy do objektů. Za pět vstupů si budou moci vybrat jeden vstup do libovolného objektu zdarma,“ doplnila mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. Po vyplnění návštěvnického pasu bude zaslán na ústředí NPÚ, kde bude zařazen do slosování. Vítěz soutěže vyhraje adrenalinový zážitek, kterým je pro letošní rok let balonem.

Národní památkový ústav prodlužuje v letošní sezoně otevírací dobu „svých“ státních hradů, zámků a dalších památek. Některé objekty budou otevřeny nově také v tradiční zavírací den – v pondělí.

„Naší snahou je přinést novou nabídku návštěvníkům a umožnit jim strávit delší dobu na jejich oblíbených objektech. Otevírací doba se prodlouží ve většině případů o hodinu, palácové zahrady budou přístupné do 22 hodin,“ dodala ředitelka NPÚ.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.