Děti z historického kroužku se promění v průvodce

Mšecký zámek otevřou turistům

MŠEC. Mšecký zámek slouží dlouhá léta jako základní škola, běžná veřejnost tedy nemá možnost se do něj podívat. Letos poprvé se to změní. Nové vedení městyse se rozhodlo, že se více zaměří na rozvoj turistického ruchu, a občasné prohlídky zámku s výkladem průvodce jsou jednou z aktivit, které chystá.

„Hrozně mě mrzí, že u nás turistický ruch vázne. Když vidím v jiných vesnicích, co všechno podnikají, tak si myslím, že bychom s tím měli zkusit něco udělat. Proto jsem oslovila Rakovnicko, o. p. s., jestli by nám nepomohlo a nevymyslelo, co bychom mohli v tomto směru udělat. Zpracovali nám plán plný zajímavých námětů, který chceme postupně realizovat,“ říká starostka Libuše Bestajovská.

První, s čím se začalo, je rozšíření webových stránek. V tuto chvíli už na nich turisté najdou bližší informace o historii zámku a o osobnostech, které jsou s Mšecí spjaty. V přípravě jsou konkrétní tipy na výlety, popis dalších zajímavostí městyse a jeho okolí nebo nové výletní trasy. „Mšecí prochází jen jedna turistická trasa, proto připravujeme nové vycházkové okruhy. Letos budeme dělat trasu Krajem románu Bludné duše a vytipovány jsou i další, například kolem rybníků,“ přibližuje Roman Hartl z Rakovnicko, o. p. s. Z konkrétních turistických akcí se plánuje nordick walkingová vycházka a také se ve Mšeci uskuteční jeden ze seminářů o této severské chůzi s holemi. Kromě toho mají být u rybníků a u hospody umístěny dva informační panely.

Do turistických plánů je zahrnut i zdejší zámek, což bude pro veřejnost zřejmě nejatraktivnější záležitost. A to i přesto, že v něm nenajdou žádné komnaty a salony vybavené honosným nábytkem a uměleckými díly. „Při loňské prohlídce slabeckého zámku se nám potvrdilo, že není rozhodující, jak je zámek vybaven. Bez ohledu na to, k čemu budova slouží, má svoji dlouhou historii, která lidi zajímá. I když není, na co koukat, tak je rozhodně co poslouchat,“ říká Roman Hartl.

Na mšecké škole navíc funguje historický kroužek, jenž v posledních dvou letech dává dohromady publikaci o historii zámku. Proto se děti, které ho navštěvují, do prohlídek zapojí. Vydání publikace a prohlídky budou zajímavou tečkou za jejich projektem. „Děti byly z nápadu prohlídek nadšené a už se těší, jak se stanou průvodci. Rozhodně budou mít o čem povídat. Po historii zámku pátráme už dva roky, všechny údaje máme v tuto chvíli nashromážděné a připravujeme texty a vybíráme obrazovou přílohu,“ přibližuje vedoucí historického kroužku a zároveň ředitelka školy Lenka Pulcová.

Bádání začali školáci tím, že si zámek důkladně prošli od sklepa po půdu a pátrali po pozůstatcích původního zařízení. Kromě jedněch kachlových kamen ve školce a pár kousků kachlů na půdě se ale nic nedochovalo. „Pak jsme začali pátrat v literatuře, nejprve v té dostupné, o níž jsme věděli, a poté v dokumentech uložených v rakovnickém archivu. Tam se nás ujal archivář Jan Černý a moc nám pomohl v dalším bádání, protože nám dal tipy na další literaturu a také nám poskytl rukopis zdejšího historika pana Zubra, který nikdy nevyšel tiskem. Prokousali jsme se i obecními kronikami. Podařilo se nám shromáždit i spoustu fotografií a obrázků zámku. Publikaci bychom rádi vydali na konec školního roku,“ popisuje Lenka Pulcová.

Prohlídka s průvodci by tomu měla předcházet. Městys už má i konkrétní datum, a sice 18. června. Prohlídka zámku ale bude jen třešničkou na dortu. Program akce bude pestřejší. Na nádvoří se uskuteční také jarmark a kulturní vystoupení. Přesná náplň akce se nyní připravuje.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.