Foto

Originál keltské hlavy.

Z trezoru Národního muzea zapůjčí památku nesmírné ceny

Keltská hlava poprvé ve Strašecí

NOVÉ STRAŠECÍ. Vůbec poprvé od jejího objevení bude na okrese k vidění originál opukové hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic. Památka nevyčíslitelné ceny nalezená v roce 1943 pochází z třetího až druhého století před Kristem. V současné době je uložena v trezoru Národního muzea a k vidění bývá jen zcela výjimečně. Vedení Národního muzea udělilo souhlas k zapůjčení do muzea v Novém Strašecí, kde bude vystavena 20. května na Den s Kelty.

„Její nálezce Josef Šlajchrt pracoval na rynholeckém dole Anna, kde působil jako důlní úředník také Josef Baumann, jednatel novostrašeckého muzea. Když se k němu dostala informace o nálezu, šel se na objev podívat. Pan Šlajchrt měl tehdy hlavu v krabici pod postelí. Baumann hned poznal, že to bude velmi cenná památka keltského umění a kontaktoval archeologický ústav. Během tří dnů pak byla hlava odvezena do zemského muzea v Praze. Současně bylo vyrobeno několik replik. Dvě jsou vystaveny v Rakovníku a Novém Strašecí. Zemské muzeum si velice cenilo, že novostrašecké muzeum hlavu darovalo národu. Je pravda, že od té doby nebyl originál nikdy vystaven, s výjimkou výstavy ke 190 letům Národnímu muzea a několika výstav v zahraničí. A teď se dokonce vrátí do místa svého objevení,“ těší se archeo- ložka muzea T. G. M. Kateřina Blažková.

Podle ředitele muzea Františka Povolného patří Den s Kelty k tradičním květnovým akcím pobočky Muzea T. G. M. v Novém Strašecí. „Letos tuto akci propojíme s muzejní nocí a uspořádáme výstavu, která ponese název Nejkrásnější keltská hlava. Chceme porovnat podobné hlavy, které se našly v Evropě, ale už dnes je jasné, že ta naše je skutečně jedinečná. Expozice bude zahrnovat i okolnosti nálezu a za velmi vysokých bezpečnostních opatření i originál opukové keltské hlavy.“

Nevšední zápůjčku se podařilo zajistit na jeden jediný den. „Hlava bude přivezena 20. května, kdy ji pod policejním dohledem vystavíme v rámci muzejní noci. Památka bude samozřejmě pojištěna na vysokou částku, i když hodnota se nedá vůbec vyčíslit. Žádná jiná podobná totiž v Evropě není. Takže nemá srovnání. Různých panáků, hlav a figur se v Evropě našlo několik a spočítali bychom je na prsech obou rukou. Ale žádná není takto esteticky zpracovaná. Má se za to, že se jedná o hlavu významného předka nebo druida. Proč byla rozbita a vyhozena do smetí s dalšími střepy, si odborníci vysvětlují tak, že šlo zřejmě o zrušení nějakého uctívání. Doufáme, že o výstavu bude zájem. S názvem totiž vůbec nepřeháníme. Je to skutečně nejkrásnější keltská hlava na světě,“ zve do muzea Kateřina Blažková.

Pavel Sklenička a Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.