Foto

Policista Pavel Novotný ukazuje minikameru, kterou hlídkaři od minulého týdne používají při řešení dopravních přestupků.

Policistům už nebudou chybět důkazy při pokusech o uplácení

Řidiče nahrávají minikamery

RAKOVNÍK. Malé nenápadné zařízení, díky němuž už budou moci policisté velice snadno dokazovat chování některých agresivních řidičů. To jsou speciální minikamery, jimiž je od února vybaven i rakovnický dopravní inspektorát.

„Nejužitečnější nám jsou při řešení dopravních přestupků, záznam můžeme použít jako důkazní materiál. Hodí se nám ve spoustě případů počínaje tím, kdy například řidič přijede ke kontrole nepřipoután a poté tvrdí, že bezpečnostní pás zapnutý měl. My ale budeme mít na kameře důkaz, že nemluví pravdu. A velmi užitečné jsou pochopitelně i v případě dokazování, že řidič nabízel policistům úplatek nebo na ně byl sprostý,“ přibližuje Ladislav Heller, vedoucí rakovnického dopravního inspektorátu.

Minikamera má černou barvu a je veliká zhruba 5 cm, policisté ji nosí připnutou na saku či bundě uniformy. Řidiče, kterého natáčejí, na to ale musí nejprve upozornit. „Zákon nám to nařizuje. Začali jsme je nosit minulý týden. Na kameru se dá nahrát třikrát 40 minut, proto nenatáčíme celou směnu, ale jen nejproblematičtější situace. I když je to malá kamera, tak je obraz kvalitní a ostrý. Záznamy se musejí archivovat jeden rok,“ říká policista Pavel Novotný. Dopravní inspektorát má k dispozici čtyři minikamery, zařízení nosí hlídkaři, kteří provádějí silniční kontroly.

„Stávají se případy, kdy jsou řidiči agresivní a policisty napadají a vyhrožují jim. Tyto události se dříve velmi špatně dokazovaly. Teď budeme mít k dispozici záznam celého průběhu kontroly. Navíc kolikrát se nám stane, že si přijde řidič stěžovat, že na něj policista křičel a my nemáme v ruce nic, co by dokazovalo, že si vymýšlí. V posledních letech nám dokazování ulehčovaly diktafony, které nosily hlídky u sebe. Ale obrazový záznam je přeci jen něco jiného. O něm se nedá diskutovat,“ říká Ladislav Heller.

I samotný diktafon byl pro hlídku užitečným pomocníkem. „Pamatuji si například na jednu událost v Mutějovicích, kdy jela opilá osádka automobilu směrem k chatové oblasti. Naše hlídka auto zastavila a dala řidiči dýchnout. Ten pak začal policistům nadávat a vyhrožovat, což si nahráli na diktafon. Když si pak přišel stěžovat, že na něj byli policisté hrubí a arogantní, měli jsme nahrané, že to bylo přesně opačně. Případ řešila i inspekce a záznam nám tehdy moc pomohl,“ popisuje vedoucí dopravky.

Minikamery ale nejsou jediným novým vybavením dopravní policie. Koncem loňského roku dostala i defibrilátor, takže dnes mohou policisté pomoci i při zástavě srdce. „I to je dobrá věc. Nikdy nevíme, kdy se hlídka dostane do situace, kdy bude muset pomoci při srdeční zástavě. Může to být i v případech, kdy přijede k nehodě dříve než záchranka. Díky zařízení můžeme zachránit lidský život,“ uzavírá Ladislav Heller.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.