Zvýšení příspěvku neprošlo

RAKOVNÍK. Redukce značného množství autobusových spojů od 1. února – to byl hlavní bod čtvrtečního jednání představenstva Svazku pro dopravní obslužnost Rakovnicka (SPDOR). Přítomen mu byl i jednatel největší dopravní společnosti okresu Anexia Pavel Kopřiva a starostové některých mikroregionů.

„V současné době máme do dopravní obslužnosti zapojeno asi 51 tisíc obyvatel okresu a při stokorunovém příspěvku na jednoho obyvatele se náš rozpočet pohybuje kolem 5,1 milionu korun. Aktuální požadavky na finanční pokrytí dopravy jsou mezi 8,1 až 8,5 milionů korun,“ informoval předseda SPDOR Jiří Loskot. „Proto jsem navrhl zvýšení příspěvku na 150 Kč, ale můj návrh nebyl prozatím přijat.“

Dále Jiří Loskot řekl, že zaslal náměstkovi hejtmana SK pro dopravu Robinu Povšíkovi dopis, v němž ho požádal, aby kraj své rozhodnutí o redukci autobusů přehodnotil vzhledem k tomu, že Rakovnicko patří mezi průmyslově i ekonomicky slabší regiony. „Poslal jsem mu návrh na dalších 120 tisíc km, které bychom potřebovali zahrnout mezi základní dopravní obslužnost,“ vysvětlil Loskot.

„Dohodli jsme se, že v únoru budeme jezdit tak, jak kraj navrhl. Během měsíce vyhodnotíme, které spoje můžeme zrušit a které musíme nezbytně zachovat. V úterý vezeme na kraj novou variantu, uvidíme, jak se k ní kraj postaví,“ doplnil jednatel společnosti Anexia Pavel Kopřiva. Zároveň připustil, že i v únoru pojedou některé spoje, které kraj již neobjednal. „Deklarovali jsme, že budeme k obcím maximálně vstřícní. Určitě dojde ke změnám k 6. březnu, což je plánovaný termín pro úpravy jízdních řádů,“ dodal Kopřiva.

„Shodli jsme se na tom, že spoje, které jsou souběžné a duplicitní nebo které jsou absolutně nevytížené, mohou být zrušeny. Ale není možné rušit takové linky, které zabrání spojení s obcemi zejména na okraji okresu,“ podotkl člen představenstva SPDOR Vladimír Melč.

K problematice se vyjádřil také náměstek hejtmana a senátor Marcel Chládek: „Kraj ani veřejná správa by neměly autodopravcům dotovat plně vytížené linky. Smyslem příspěvku je dotovat spoje, které nejsou plně obsazené, ale je nezbytně nutné, aby byly zachovány,“ řekl senátor Chládek. „Chtěl bych vyzvat starosty obcí a všechny občany, aby mi napsali na moji e-mailovou adresu chladek.zastupitel@seznam.cz, které autobusové spoje není dobré rušit. Myslím, že ještě nic není definitivní a jízdní řády se dají upravit,“ dodal Marcel Chládek.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.