Žádné náklady navíc. Odměnu, která za funkci náleží, si rozdělili

Tři obce mají dva místostarosty

RAKOVNICKO. Pokud má starostu a dva místostarosty velké město, nikoho to příliš nepřekvapí. Když však stejný model zvolí vesnice, je to vcelku neobvyklé. Po loňských komunálních volbách se tak stalo u tří obcí. Každá z nich pro to měla jiný důvod a ve všech jsou oba místostarostové neuvolněnou funkcí.

Lány měly dva místostarosty už v minulém volebním období. Nikdo proti tomu neprotestoval tehdy ani nyní. „Oba místostarostové jsou neuvolnění. Prvním je Ernest Kosár, druhým Jiří Ladra. Ani jeden z nich by nemohl funkci zastávat na plno. Jeden má advokátní kancelář, druhý hospodu, takže si funkci víceméně rozpůlili,“ vysvětluje starosta Karel Sklenička a dodává, že toto rozdělení bylo navíc spravedlivé vzhledem k výsledku voleb.

Sdružení nezávislých kandidátů Společně pro Lány a Vašírov, jehož byl starosta lídrem, ve volbách drtivě zvítězilo. V jedenáctičlenném zastupitelstvu má sedm kandidátů, proto mělo právo na funkci starosty i místostarosty. Protože je ale ku prospěchu větší názorová pestrost, dalo sdružení šanci i další straně a utvořilo koalici s ODS, za niž byl do zastupitelstva zvolen Jiří Ladra. „Navíc si myslím, že Lány už mají při počtu téměř 2000 obyvatel na dva místostarosty nárok,“ říká Karel Sklenička, který je nyní starostou na plný úvazek. V minulém volebním období ještě podnikal, proto měl funkci neuvolněnou.

Druhou obcí, kde mají dva místostarosty, respektive místostarostky, je Rynholec (má přes 800 obyvatel). „Důvody, které nás k tomu vedly, jsou jednoduché. Náš bytový dům, který jsme na podzim minulého roku zkolaudovali a kde je devatenáct bytů. Dům potřebuje nějakého správce nebo ředitele. Zřídit pracovní místo by znamenalo zbytečné náklady, proto padl návrh, že by se o bytový dům mohl starat jeden místostarosta, což by obec přišlo na poloviční peníze. Navíc nám nahrál do karet výsledek voleb. Do zastupitelstva se totiž dostala Marie Šípková, která léta dělala ve Stochově bytové hospodářství, takže má bohaté zkušenosti. Zvolili jsme ji tedy druhou místostarostkou a nyní má na starosti bytový dům a školku,“ vysvětluje rynholecký starosta Jaromír Dyntar. První místostarostka Eva Milfajtová má na starosti běžné záležitosti, které z titulu funkce vyplývají.

V Rynholci se většina návrhů neobejde bez rušných debat, v tomto případě však při schůzi zastupitelstva žádné námitky nepadly. „Obě ženy už jsou v důchodu a jejich funkce jsou neuvolněné. Navíc si odměnu, která neuvolněnému místostarostovi náleží, rozdělily rovnou měrou, takže jedna funkce navíc pro obec neznamená žádné zvýšení nákladů na mzdy,“ říká Jaromír Dyntar.

Největší raritou mezi obcemi s dvěma místostarosty je Pochvalov. Má totiž kolem 260 obyvatel a zastupitelstvo je jen pětičlenné. „Vím, že to u vesnic naší velikosti není příliš běžné, ale zákon to umožňuje. My jsme se pro dva místostarosty rozhodli z důvodu výsledků voleb. Ivana Rusová a Jaroslav Bulíř měli ve volbách nejvíce hlasů a oba byli ochotni dělat místostarostu. Přišlo nám spravedlivé dát šanci oběma,“ říká starostka Eva Husáková.

Navíc se každý zaměřil na něco jiného. Ivana Rusová pomáhá s administrativou a Jaroslav Bulíř si vzal na starosti technické věci. „Některé závady je schopen sám opravit, takže nemusíme volat firmu. A pokud už musíme firmu přivolat, tak jako chlap snáze ohlídá, aby to udělala správně. Musím říct, že mít dva místostarosty má jednoznačně výhody,“ říká starostka Eva Husáková. Navíc ani Pochvalovské funkce navíc nic nestojí. I zde si odměnu, která místostarostovi náleží, spravedlivě rozdělili.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.