Foto

Antonín Tolkačev a Tereza Kudelová v aktovce Anděl – konečná stanice.

 

Lánská premiéra tradičně zaplnila zdejší sokolovnu

Anděl byl pro Tyršata konečnou

LÁNY. Zní to možná poněkud paradoxně, když se řekne, že divadelní premiéra je současně i koncem jednoho divadelního souboru. Ale přesně to se dá s trochou nadsázky použít pro premiéru Tyršat na Lánech, která se uskutečnila ve čtvrtek 30. prosince.

Premiéra a závěr roku patří v lánské sokolovně již neodmyslitelně k sobě. Tu patnáctou si vzala na svá bedra dětská odnož DS Tyrš - Tyršata. A protože její malí členové během příprav a zkoušek poněkud povyrostli, došli spolu se staršími členy DS Tyrš k jednoznačnému závěru. „Dnešním dnem jsme se spolu se souborem Tyršata rozhodli jeho činnost ukončit. Jeho členové totiž přestupují do dospělého ansámblu - do Tyrše. Představení, které za chvíli uvidíte, je výsledkem jejich pětiletého úsilí. Snažili jsme se vytvořit divadlo, které by diváka zaujalo,“ prozradil před premiérou vedoucí souboru Tyrš a současně režisér obou aktovek, které se během podvečera odehrály, Roman Havelka. „Rodiče, věřte svým potomkům, že poslední týden tu byli skutečně od rána do večera.“

Obě aktovky jsou z pera lánských občanů. První Konečná stanice – Anděl je od Ilony Víchové rozené Skleničkové, která je i dramaturgyní divadelního spolku, a druhou s názvem Babinec napsal Karel Pleiner. Tuto zdařilou sondu do ženského světa mohli diváci zhlédnout již v roce 2003, takže by se dalo říci, nic nového pod sluncem. Přesto se mladým členkám souboru podařilo ji nejen nově nastudovat, ale i pojmout ji trochu jinak, zkrátka po svém.

Aktovka Konečná stanice – Anděl byla naplněna suchým humorem a přes počáteční, lehce rozvleklou konverzaci, v níž se divák seznamoval s osudy a charaktery osob putujících na konečnou, spěla v druhé části k překvapivému přelomu, kdy hra dostala spád a hlavní postavy šťávu. V něm se ukázaly lidské nátury v plné nahotě. Příběh gradoval okamžikem rozhodnutí, kdy se projevilo, co je člověk schopen udělat, co obětovat, když mu jde o život.

Po odehraných aktovkách připomněli divadelníci historii DS Tyrš jakýmsi retro sestřihem složeným ze snímků z akcí, které pořádali nebo se jich zúčastnili. Mluveným slovem provedla historií spolku Ivana Hošková. Z jejich slov vyplynulo, že za dobu své působnosti má Tyrš za sebou čtrnáct premiér, které vidělo přes dva tisíce diváků. Přičemž celkový počet diváků, kteří zhlédli všechna představení, je sedmnáct tisíc. Spolek Tyrš se prioritně zúčastňuje sokolských divadelních přehlídek v Lázních Toušeň. „V příštím roce se chystáme na divadelní přehlídky ve Slaném a v Lázních Toušeň. Budeme obnovovat nové obsazení hry Nevyléčitelní a Hra na pravdu. Protože nás příští rok čeká desáté výročí založení našeho souboru, chystáme velké představení,“ zakončila.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.