Foto

Klienti Domova Ráček při vánoční oslavě.

Rok 2011 vyhlásil stacionář Rokem tolerance

Ráčky čeká otevření galerie

RAKOVNÍK. Úsměvy, šťastné a spokojené tváře, pohoda. Tak to vypadalo na vánoční oslavě Domova Ráček. „Dnes tu nechystáme žádnou besídku, pozvali jsme sem ty nejstálejší sponzory, zástupce města a kamarády k příjemnému posezení,“ upozorňuje ředitelka Ilona Hrušková. Poté, co se dostavili všichni hosté, zazpívali klienti Domova Ráček několik známých vánočních písní. Pak už přišel Ježíšek v sukních s velkou nůší a začal nadělovat. Na své si přišly nejen děti, ale i všichni příchozí.

Tímto dnem se až do nového roku uzavřel tento denní stacionář a současně se završil i loňský rok, který byl na podporu kampaně Evropského roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení vyhlášen rokem rovnováhy. „Nový rok se bude jmenovat Rok tolerance, protože si myslím, že je jí mezi lidmi potřeba velmi mnoho. I my tady se budeme snažit vzájemně se více respektovat,“ říká Ilona Hrušková. „Pochopitelně nás čekají stěžejní akce. Mezi ně patří v první řadě D*Ráček, který bude letos jubilejní. Budeme ho připravovat již podesáté. Nebude chybět ani rekreační pobyt, opět pojedeme na rafty. Další věc, kterou však chystáme už delší dobu, je otevření naší galerie. To souvisí s loňským rokem, kdy jsme dostali do pronájmu další byt na Pražské ulici. Tam už máme jedno chráněné bydlení, takže v těchto prostorách jsme vybudovali dílnu, abychom se mohli trochu rozšířit, protože ve stávajícím Domově Ráček se už strašně moc mačkáme.“

Přestože dílna s galerií na Pražské ulici poblíž restaurace U Písy je již funkční, počítají Ráčci s jejím otevřením až na podzim. „Makali jsme tam celé léto, upravovali jsme dvorek i vnitřní prostory. Máme tam dílnu a jednu místnost pro odlehčovací službu. Už tam normálně fungujeme, galerie je tam už jakoby také. Chceme tam mít stále vystavené naše obrazy a výrobky. Takže to je asi nejdůležitější, co nás letos čeká,“ pokračuje Ilona Hrušková.

Vloni získali Ráčci na Videofestivalu v Poděbradech Zlatého Alberta za snímek z jednoho rehabilitačního pobytu. D*Ráček a řada různých malých akcí vrcholily vernisáží výstavy Podzimní emoce a všemi drobnými prodeji na adventních trzích. „Před Vánocemi jsme se téměř nezastavili, pořád jsme vyráběli a makali. Dnes je první den, kdy jsme řekli, že nebudeme dělat vůbec nic ani my, ani děti,“ uzavírá Ilona Hrušková.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.