Čerpadlo zvítězilo nad peletami

VELKÁ BUKOVÁ. Kvůli úsporám nákladů chtějí ve Velké Bukové přejít na jiný systém vytápění budovy obecního úřadu. Z různých variant, které se nabízely, se zastupitelé rozhodli pro tepelné čerpadlo.

„Zpracováváme na to projekt a podáme si žádost o dotaci. Zkusíme nejprve krajský Fond rozvoje obcí a měst, který má uzávěrku příjmu žádostí v lednu. Pokud neuspějeme, tak zvažujeme i možnost obrátit se na program Zelená úsporám, i když v jeho případě není jisté, jestli v něm nějaké peníze ještě zbývají. Příjem žádostí tam byl dočasně zastaven s tím, že nové žádosti budou přijímány znovu až od února. Tak uvidíme,“ říká starosta Josef Bumba.

Budova úřadu je vytápěna uhlím, což přestává obci vyhovovat. Jednak proto, že jeho cena se rok od roku zvyšuje, a navíc se v budoucnu počítá se zavedením ekologické daně, již budou hradit všichni, kteří využívají neekologická paliva. „Hledali jsme tedy nejen úspornější, ale i ekologičtější variantu. Nabízel se například kotel na peletky, který bychom zkombinovali se solárním ohřevem vody,“ přibližuje starosta.

Před pěti nebo šesti lety se na úřadě dělala nová střecha, proto by obec nemusela mít obavy, že by zatížení solárními panely neunesla. Od varianty peletek se nakonec ustoupilo. „Sice máme jejich výrobce přímo v obci, ale cena peletek je dost nevyzpytatelná. Teď je sice příznivá, ale za rok může být všechno jinak. Navíc by u nich byl problém se skladováním. Všechny prostory, které máme k dispozici, jsou vlhké a peletky musejí být v suchu. Navíc by byl potřeba velký objem a je možné, že by se nám tolik materiálu ani nikam nevešlo. A abychom kvůli tomu stavěli nějaké nové skladiště, nám připadá zbytečné,“ vysvětluje Josef Bumba.

Nejvíce tedy zastupitele oslovilo tepelné čerpadlo a sice varianta vzduch – vzduch, která nevyžaduje žádný hloubkový vrt. Funguje na stejném principu jako klimatizace. „Náklady na něj jsou kolem půl milionu, takže bychom v případě, že se nezačne dělat kanalizace, možná byli schopni to zafinancovat i jen ze svého rozpočtu. Záleží, jak dopadneme s žádostí o dotaci,“ uzavírá starosta.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.