Měří „áčka“ stejným metrem?

RAKOVNÍK. Víte, co jsou „áčka“? Stojánky s přenosnou reklamou umístěné na rakovnickém náměstí i v přilehlých ulicích. Někteří podnikatelé je kolemjdoucím staví doslova do cesty, aby je nepřehlédli. Pro jiné je to jediný způsob, jak upozornit zákazníka, že vedle v domě sídlí jeho firma.

„Osmi žádostem vyhověli, u mě se zdrželi hlasování. Vidím v tom perzekuci a modrý teror,“ lamentuje podnikatel Vladimír Skopal na adresu bývalé městské rady. Právě ona vydává souhlas s umísťováním přenosných cedulí na chodnících města.

Skopal je instruktorem v autoškole a podle něj se jedná o odvetu za jeho nedávnou kritiku dopravního značení na Husově náměstí. „Kromě autoškoly provozuji malý fotografický ateliér. Když moje partnerka přišla o zaměstnání, vytvořil jsem tu pro ni pracovní místo. Ateliér je umístěn nad obchodem se zeleninou a reklama na chodníku je v podstatě jediná možnost, jak na sídlo naší firmy upozornit,“ říká podnikatel.

Podle vedoucího správy majetku města Iva Žďánského věc není vůbec jednoduchá. „Áčka, předzahrádky, automaty na zmrzliny nebo dětské atrakce jsou překážkami a patří do režimu zvláštního užívání, protože chodník je určen především k chůzi. Pokud na něm chce někdo překážku vytvořit, musí zažádat město o povolení,“ vysvětluje šéf odboru.

Žádost zpracovává odbor dopravy. Ten potřebuje k udělení souhlasu vyjádření vlastníka komunikace, což je město, potažmo městská rada. Když rada souhlas udělí, může žadatel reklamu na náměstí umístit. Na základě obecní vyhlášky za ni platí městu poplatek 20 Kč za den (200 za měsíc, 2000 Kč za rok).

Podle Iva Žďánského jsou kritéria pro umísťování „áček“ velmi zavádějící. „Žádost o umístění cedule si může podat každý občan města a nemusí být zrovna majitelem nemovitosti na náměstí. Je volně specifikován její rozměr, tvar i kvalita provedení. Můžete si tam napsat třeba, že vaše žena má dnes narozeniny.“ Z toho důvodu letos odbor správy majetku podal návrh úprav podmínek pro umísťování přenosných reklam bývalé městské radě. Ta věc přehrála na radu vzniklou z letošních voleb.

„Postoj bývalého vedení města mě poškodil. I když mi nová rada vyjde vstříc, prošvihnu předvánoční trh a o to jim asi šlo. Napsal jsem dopis premiéru Nečasovi, ať vidí, jak se k občanům jeho spolustraníci chovají,“ zlobí se Vladimír Skopal. Zatím záležitost vyřešil po svém. Ceduli rozebral a pověsil na dveře. Snad si jí zákazníci všimnou.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.