Na Rakovnicku je 6000 zbraní, kontrolují se jednou za pět let

Do Kladna musí jezdit 2000 lidí

RAKOVNÍK. Majitelé zbraní a zbrojních průkazů se více nacestují. Rakovnické oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál, které se nacházelo v Poštovní ulici, bylo k 1. prosinci zrušeno. Do konce roku ještě v oddělení zůstávají dva pracovníci, jenž uzavírají žádosti, které sem byly do konce listopadu podány. Od Nového roku už kanceláře zcela osiří. Držitelé zbrojních průkazů musejí nově jezdit do Kladna, kde se pracoviště nachází v Havířské ulici v čp. 632.

Policie ke snížení počtu oddělení z jedenácti na šest přistoupila z důvodu šetření, domnívá se, že tento krok přinese úspory. Co se týče zaměstnanců oddělení, tak o zaměstnání nepřijdou. Jeden z nich přechází na pracoviště v Kladně, ostatní policisté odcházejí na jiné útvary na místa, která se uvolnila odchodem policistů do civilu či důchodu a na něž je kvůli přijímacímu stop stavu zákaz přijímat nováčky. Vedoucí oddělení Milan Sklenář bude zaměstnán v Praze na pracovišti s krajskou působností. „Zůstávám v oboru zbraní a střeliva, který dělám celý život. Nedovedu si představit, že bych po tolika letech měl dělat něco jiného, třeba drogovou problematiku,“ říká Milan Sklenář.

Oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál fungovalo v Rakovníku přes padesát let, zajišťovalo evidenci zbraní, prodlužování platnosti zbrojních průkazů, kontroly myslivců při honech apod. Na Rakovnicku je přes dva tisíce držitelů zbrojních průkazů a kolem šesti tisíc zbraní.

„Pravidelně jednou za pět let, kdy se provádí prodlužování zbrojního průkazu, mají majitelé zbraní povinnost ji přinést na kontrolu. Teď budou muset vozit zbraně až na Kladno. Obyvatelé z Novostrašecka to budou mít s dojížděním podobné jako dosud, ale pro lidi z Jesenicka, Skryjí a podobně to znamená větší náklady na dopravu a hlavně mnozí už nestihnou nic vyřídit jen tím, že si v Rakovníku na chvíli odskočí z práce. Teď si na cestu budou muset brát dovolenou. Je mi líto zejména starších lidí nad šedesát let. Těch je z celého počtu dvou tisíc držitelů zbrojních průkazů asi třetina. Ne všichni z nich mají auta a ne všichni mohou řídit,“ přibližuje Milan Sklenář.

Některým myslivcům tedy nezbude, než vzít flintu přes rameno a dojet s ní na Kladno autobusem nebo vlakem. Hromadnou dopravou se zbraně převážet mohou, podle zákona ale nesmí být nošeny viditelně. „S převážením zbraní autobusem nebo vlakem by byl problém asi jen tehdy, kdy by chtěl vzít majitel na kontrolu všechny zbraně. Myslivci, sportovní střelci nebo sběratelé většinou nemají jen jednu zbraň. Že už tato služba v okresním městě nebude, mi nepřipadá správné. Je to servis pro lidi, který by tu měl být, ale bohužel s tím nic nenaděláme,“ říká bývalý vedoucí.

Od majitelů zbraní pochopitelně od chvíle, kdy se o zrušení oddělení začalo mluvit, slyšel spoustu negativních názorů. Někteří posílali na vyšší místa i dopisy proti rušení, ale nic nepomohlo. Nakonec se podařilo zvrátit alespoň původní záměr, podle něhož mělo vzniknout jen jedno centrální pracoviště v Praze, do něhož by se dojíždělo z celých středních Čech.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.