Nový ředitel ISŠ ve střetu zájmů?

RAKOVNÍK. Středočeští zastupitelé za ODS informovali koncem minulého týdne, že je neslučitelné, aby zastupitel za ČSSD Karel Mencl vykonával zároveň funkci ředitele Integrované střední školy na Jirkově v Rakovníku. Podle občanských demokratů se jedná o střet zájmů, protože podle zákona nesmí krajský zastupitel současně zastávat funkci statutárního zástupce právnické osoby zřízené nebo založené krajem, což ISŠ na Jirkově je.

Karel Mencl byl jmenován do funkce ředitele ISŠ na Jirkově radou kraje letos v srpnu poté, kdy byl na jaře odvolán z funkce starosty Králova Dvora.

„Vzhledem k tomu, že Karel Mencl je krajským zastupitelem, jedná se o hrubé porušení zákona o volbách do zastupitelstev krajů, neboť post ředitele školy zřizované krajem je dle platných norem s funkcí zastupitele kraje neslučitelné,“ vysvětluje Dagmar Nohýnková, předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva kraje a pokračuje. „Protože Karel Mencl musel své působení na radnici v Králově Dvoře ukončit, působí vše dojmem, že mu ČSSD rychle sehnala teplé místečko. Už jen fakt, že ve výběrovém řízení skončil jako druhý to naznačuje.“

Z jejích dalších slov vyplývá, že ačkoli kontrolní výbor hejtmana upozornil na toto pochybení a žádal nápravu, po uplynutí třicetidenní lhůty obdržel pouze vágní odpověď, že to bude prověřeno. „Žádný složitý právní rozbor k tomu není potřeba. Vím na sto procent, že už před čtrnácti dny měl právní odbor posudek, který vše potvrdil. Vzhledem k tomu, že jsme do pátku neobdrželi odpověď, v pondělí posílám dopis na prošetření na ministerstvo vnitra,“ uzavírá Dagmar Nohýnková.

„Hejtman David Rath požádal o legislativní rozklad, zda se jedná o střet zájmů, nebo ne. To je vše, co vám k tomu mohu říct,“ uvedl náměstek hejtmana a senátor Marcel Chládek. Svého právníka požádal o legislativní rozklad i Karel Mencl. „Myslím si, že se o střet zájmů nejedná. Ze zákona o obcích byl tento odstavec vypuštěn, v zákoně o volbách ale zůstal. Uvidíme, jak vše dopadne,“ řekl našemu listu Karel Mencl. Podotkl, že pokud by se o střet zájmů jednalo, pravděpodobně by rezignoval na funkci krajského zastupitele. Nyní je však prý předčasné o tom jakkoliv spekulovat.

Dokud nebude celá kauza vyřešena, nechce se pan ředitel pouštět do žádných větších projektů ani na ISŠ na Jirkově. „Chtěli bychom otevřít nový obor kominík, ale k tomu je potřeba zajistit ještě celou řadu věcí a na to potřebuji mít klid a čas,“ dodal Karel Mencl.

Lenka Pelcová a Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.