Comenia Script nemá mezi učiteli mnoho zastánců

Nové písmo nikde netestují

RAKOVNICKO. Na čtyřiceti základních školách v Česku testují prvňáci nový typ psacího písma Comenia Script. Do pilotního projektu ministerstva školství, který odstartoval v září, se žádná ze škol na Rakovnicku nezapojila. Na zdejších základních školách přetrvává názor, že současné psací písmo je pro děti nejlepší. Příliš nedůvěřují, že se nový typ osvědčí a začne používat plošně.

Comenia Script vychází z tiskacího písma. Důvodů, proč se ho ministerstvo rozhodlo zkoušet, je několik. Jedním z nich je, že se děti se čtením psacího písma setkávají stále méně. Klasické dopisy píše málokdo, v korespondenci převažují emaily, dopisy psané na počítači nebo SMS. A především, čím více se dítě blíží k pubertě, tím více od klasické formy psacího písma samo ustupuje a začíná používat tiskací písmena. To potvrzují i učitelé.

„Jako češtinářka to nevidím ráda, když děti začínají používat tiskací písmo, ale moc s tím neudělám. Snažím se dětem vysvětlit, že když budou psát opravdu klasicky psace, tak se jejich rukopis nedá tak snadno napodobit, bude originálnější a charakterističtější pro jejich osobnost. Je pravda, že dnes děti zkoušejí psát jinak už v mnohem mladším věku, než to bývalo. Dříve jsme se s tím setkávali až v osmé nebo deváté třídě, teď někteří začínají už v páté. A projevuje se to i tím, že jsou pak při psaní pomalejší,“ říká ředitelka křivoklátské základní školy Marcela Kasíková. Tiskací písmena na sebe nenavazují, proto děti nepíší tak plynule a jsou při diktátech pomalejší.

Podle propagátorů Comenia Script je jednou z jeho výhod to, že děti nebudou mít tendenci přecházet na tiskací písmena a měnit svůj rukopis, aby vypadal dospěleji. Tím by mělo ubýt nečitelných škrabopisů. Tento názor ale mnozí pedagogové nesdílejí. Například zástupkyně ředitele ZŠ Nové Strašecí Vlasta Ryssová si myslí pravý opak: „Už teď musíme hodně hlídat, aby děti psaly čitelně. Protože v pozdějším věku sklouzávají k tomu, že každé začne psát jinak. Obáváme se toho, že u nového písma by byl jejich rukopis ještě více nečitelný, než je dnes.“ To je také jeden z důvodů, proč se novostrašecká škola rozhodla, že se do testování Comenia Script nezapojí.

Podle učitelů prvňáků také současné psací písmo dětem pomáhá plynuleji číst. Už při psaní, kdy se písmena vzájemně napojují, se učí písmena spojovat do slabik a slov. „Podle našeho názoru je pro děti, které se teprve učí plynule číst, tradiční psací písmo vhodnější. V Comenia Script se některá písmena nespojují a na děti to pak může dělat dojem, že už je to konec slova, i když vlastně ještě dále pokračuje. U psacího je na první pohled poznat, kde končí jedno slovo a začíná druhé. Možná nejsou naše obavy správné, ale je to náš názor,“ říká ředitelka ZŠ Jesenice Danuše Vopatová a dodává, že se jim nové písmo v celku líbí. „Víme, že k němu děti inklinují, přesto jsme se rozhodli, že ho zkoušet nebudeme. Možná časem změníme názor, ale zatím si stojíme za klasickým psacím písmem,“ dodává Danuše Vopatová.

Ředitelka křivoklátské školy na rovinu přiznává, že zastáncem Comenia Script není. „Klasické psací mi připadá přirozenější a plynulejší. Obloučky jsou pro děti lepší a jednodušší. Nové písmo je takové příliš hranaté. S ním by děti zřejmě psaly pomaleji,“ myslí si Marcela Kasíková. Také v ZŠ Řevničov nejsou novému písmu příliš nakloněni. „Normální psací písmo nám připadá přirozenější. Písmena na sebe lépe navazují. Později děti stejně sklouznou k tiskacímu samy,“ říká ředitelka Eva Holá.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.