Městysi léta starostuje Filipa Celba, přinesou volby změnu?

Ve Slabcích rekordně kandidátů

SLABCE. Rekordní počet kandidátek se podařilo sestavit před komunálními volbami v městysi Slabce. O hlasy voličů usiluje v obci o 730 obyvatelích šest kandidátek (dosud byl nejvyšší počet čtyři), kromě KSČM samá nezávislá sdružení. Z místních částí, které pod Slabce spadají (Rousínov, Modřejovice, Svinařov, Skupá, Kostelík, Malé Slabce, Nová Ves) se jedné dokonce podařilo dát dohromady svoji kandidátku. Modřejovičtí se sdružili jako Modřejovičtí za lepší vesnice. Zvláštností je také kandidátka, na níž jsou samé ženy.

Současný starosta Filip Celba je lídrem KSČM. Jako starosta zde působí už několik volebních období. Co říká na letošní nebývalý zájem občanů o účast v zastupitelstvu? „Zřejmě se rozkřiklo, že už jsem stařec nad hrobem a že se strhne boj o místo starosty,“ směje se Filip Celba a dodává: „Že se sešlo tolik kandidátek, mě nepřekvapilo. Dá se jen velmi těžko odhadnout, kdo se sejde v zastupitelstvu. Ale myslím, že žádné velké boje v něm nebudou, že se tu všichni dokážeme dohodnout a spolupracovat.“ KSČM podle slov jeho lídra neslibuje voličům žádné nereálné cíle. „Bez dotací dnes skoro nic neuděláte, od toho se také odvíjí, jaké plány se dají realizovat. Chtěli bychom dokončit dětské hřiště, sehnat dotaci na zateplení školy a školky a podobně,“ říká Filip Celba. A je připraven stát se znovu starostou? „Nevím, ale každopádně jsem připraven zaškolit svého následovníka.“

Do zastupitelstva kandiduje i současný místostarosta Vlastimil Štiller, který je lídrem sdružení Nové Slabce. „Nejdůležitější je pokračovat ve věcech, které jsou rozpracované, a připravit další. Není potřeba vymýšlet žádné složité volební programy, protože po volbách se vždycky ukáže, že dělat se dá jen to, na co jsou peníze a dotace. Pro dobré fungování obce je potřeba hlavně to, aby zastupitelstvo spolupracovalo a lidé se k sobě chovali slušně. Podařila se spousta dobrých věcí, na které by se mělo navázat,“ říká Vlastimil Štiller. S odpovědí, zda je připraven stát se starostou, je opatrný. „Jsem připraven asi jako každý, kdo je lídrem na kandidátce. Je to složité a hodně záleží na tom, jaký bude kolektiv zastupitelstva,“ dodává.

Lídrem sdružení Nezávislí Slabce je další ze současných členů zastupitelstva Jaroslav Burian. „Kandidátku jsem se snažil sestavit tak, aby na ní měly zastoupení i místní části Slabec, což se podařilo. Žádný volební program jsme nesestavovali, není mi blízké psát nějaké pamflety. Lidé na vesnici se znají, ví, jak jsme zatím pracovali, co se podařilo. Stejně bychom chtěli pokračovat,“ přibližuje Jaroslav Burian. S vedením obce už má zkušenosti z předchozího volebního období, kdy coby místostarosta po dva roky zastupoval dlouhodobě nemocného starostu. „Vím, co práce starosty obnáší. Jestli bych byl připraven ji vykonávat? Nemůžu předbíhat, nikdo neví, jak volby dopadnou,“ říká Jaroslav Burian.

Také lídr sdružení Modřejovičtí za lepší vesnice Miroslav Vyskočil není v zastupitelstvu nováčkem. Na jeho kandidátce jsou jen občané Modřejovic. „Usilujeme především o to, aby měla naše vesnice v zastupitelstvu zástupce, kteří by mohli pomoci prosadit některé věci, které Modřejovickým schází. Myslím, že místní části jsou oproti Slabcům opomíjené. Nejvíc nás trápí, že nemáme žádný objekt, kde bychom se mohli scházet. Chtěli bychom postavit nějakou multifunkční budovu, která by sloužila hasičům pro techniku, ale zároveň by v ní mohl být i obchod a společenská místnost,“ popisuje Miroslav Vyskočil. Na možnost, že by byl osloven, aby se stal starostou, je připraven. Návrh by přijal.

Nejaktivněji před volbami vystupují sdružení Společně pro Slabecko a Ženy za lepší Slabecko, jejichž kandidátky sestavili manželé Marcel a Eva Fraňkovi. Obě sdružení vytvořila volební programy. „Kandidátky jsme se snažili postavit tak, aby dostali příležitost noví mladí lidé, kteří by mohli vnést do zastupitelstva nové myšlení a názory. Nejsme spokojeni se současným vedením obce. Systém hospodaření by měl být průhledný a transparentní. Po obci například kolují dezinformace, že chceme rušit školu nebo knihovnu, což rozhodně nechceme. Preferujeme kvalitní předškolní a školní výchovu, chceme podporovat zdejší aktivní spolky,“ přibližuje některé z cílů Marcel Franěk. Do voleb jde s tím, že je připraven kandidovat na starostu. Nebrání se možnosti neuvolněné i uvolněné funkce.

Jeho manželka Eva Fraňková sestavila kandidátku sdružení Ženy za lepší Slabecko. Inspirací jí byl především letošní úspěch žen v parlamentních volbách. „Proto mne napadlo oslovit samé ženy a dát jim příležitost se aktivně zapojit do chodu obce. Naším lídrem je Jaroslava Vrtílková, která je mladá, ambiciózní a má chuť do práce,“ říká Eva Fraňková. Volební program sdružení má několik bodů. Největší prioritou je pro ženy rekonstrukce mateřské a základní školy včetně zateplení budov, které pomůže snížit vysoké náklady na jejich provoz.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.