Na čtyřkilometrové naučné trase bude deset panelů

Stezka možná na Den stromů

RAKOVNÍK. Rakovník bude mít svoji první naučnou stezku. Její trasa povede od hřbitova kolem sv. Antonína, polními cestami ke kostelu sv. Jiljí a na nábřeží Rakovnického potoka. Poslední z deseti panelů bude u můstku u Bořivojovy ulice. Akci financuje díky získanému grantu od Středočeského kraje Naučné středisko ekologické výchovy Kladno – Čabárna, o.p.s, a projekt k územnímu rozhodnutí nechalo zpracovat město Rakovník.

„Naše středisko projekt připravilo po odborné stránce, přes nás jdou peníze a také tisk a výroba panelů. Jejich obsahovou část ale zpracovává Rakovnický ornitologický spolek Fénix,“ vysvětluje Luděk Hora z naučného střediska Čabárna, proč rakovnickou stezku realizuje kladenské sdružení. „První impulz byl od naučného střediska. Přišlo s tím, že na Rakovnicku je oproti sousedním okresů velmi málo naučných stezek a že by mohlo na její vznik sehnat grant od Středočeského kraje. Na nás pak bylo vybrat na Rakovnicku lokalitu, kam ji umístit. Celkem jsme se všichni shodli na Rakovníku, protože ve městě žádná naučná stezka není,“ přibližuje ornitolog Milan Tichai. Pro umístění panelů se následně hledaly pozemky města. To nakonec také ovlivnilo trasu stezky.

První informace, které v březnu poskytlo město, hovořily o tom, že se bude naučná stezka týkat rakovnických osobností. Není to ale úplně přesné. „Stezka bude především přírodovědná, na některých panelech se ale budeme věnovat i osobnostem Rakovníka. Zjistili jsme, že by na některých místech stálo za to připomenout i významné události z historie města,“ říká další autor textů stezky Radek Remar. K osobnostem, které se rozhodli ornitologové připomenout, patří například Jan Nepomuk Michálek. O něm se návštěvníci stezky dočtou na panelu, kde je jedním z témat geologie. „Jan Nepomuk Michálek byl člověk, který jako první zmapoval náš okres po geologické stránce. Kromě toho věnoval rakovnickému muzeu velice rozsáhlou sbírku minerálů,“ přibližuje Radek Remar.

Na panelech však bude převládat příroda. „Snažili jsme se vybírat takové informace, které nejsou notoricky známé a které mohou návštěvníky překvapit. Vycházeli jsme z toho, že nejvíce návštěvníků stezky budou místní lidé,“ říká Milan Tichai. Stezka, jejíž délka bude čtyři kilometry, bude například pojednávat o rostlinách a živočiších, které se na daných místech vyskytovali či vyskytují, o vztahu člověka ke krajině, o starých zahradách a odrůdách ovocných stromů apod. Texty doplní kresby Leoše Humla. Naučná stezka by měla být slavnostně otevřena 20. října ke Dni stromů.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.