Hrůzný byl pouze začátek prázdnin, srpen statistiku vylepšil

Tragické nehody jen během veder

RAKOVNICKO. Nejčastěji řidiči chybují v úmorných vedrech, to je jednoznačný poznatek z letošních letních prázdnin. Právě parné červencové týdny jsou spojeny s nejtragičtějšími nehodami. V srpnu, kdy už byly teploty mnohem snesitelnější, se situace na silnicích opět uklidnila. Prázdninová statistika loňského a letošního roku se tedy nakonec vcelku vyrovnala.

„Na začátku prázdnin nehodovost velmi prudce stoupla. Uplynulo jen osmnáct dní a už jsme měli čtyři mrtvé. Nejtragičtější byl hned první víkend, kdy při nehodě u Bucku zemřeli dva mladí lidé. Právě tato nehoda navíc ukázala, že podobným tragédiím nemůžeme zabránit policejními hlídkami. V době nehody jsme měli jen o pár stovek metrů dál hlídku. Pokud řidič nedá přednost, policie nemá moc možností to ovlivnit,“ říká Ladislav Heller z dopravního inspektorátu.

I během třetího červencového týdne zemřeli dva lidé. Pětatřicetiletý motorkář, který při rychlé jízdě, navíc ovlivněn pervitinem, nezvládl řízení a narazil v Kolešově do domu, a třicetiletý chodec, kterého srazil v noci na silnici z Čisté do Všesulova kamion. Jeho řidič se dostatečně nevěnoval řízení a chodce přehlédl.

„Ta hrozná vedra, která panovala na začátku července, měla na řidiče velmi negativní dopady. Byli unavení a přeceňovali své síly. Navíc byl zvýšený provoz, lidé odjížděli na dovolené a spousta řidičů se už viděla u moře, takže nepřemýšlela nad jízdou. Prvních čtrnáct dní prázdnin se nehodáři prakticky nezastavili. Pak se ochladilo a bylo po nehodách,“ líčí průběh prázdnin Ladislav Heller a dodává, že se opět potvrdilo, že nejproblematičtější skupinou řidičů jsou mladí lidé do třiceti až pětatřiceti let. „Mladí si bohužel myslí, že všechno dokáží a nepředvídají, co by se mohlo stát.“

Velmi příznivě se však prázdniny vyvíjely pro motorkáře. Kromě muže v Kolešově totiž žádný další motocyklista neutrpěl vážné zranění při nehodě. „Na to, kolik jich naše hlídky pokutovaly, je to překvapivé. Hlídky také zadržely velké množství opilých řidičů. Během července a srpna jich bylo čtyřiadvacet, a to hovoříme jen o těch, které zastavily hlídky dopravního inspektorátu. Jako prázdninového rekordmana si vybavuji řidiče, který měl 3,58 promile. Hlídka ho zastavila v Roztokách. Přiznal, že celý den popíjel v kempu Višňová a teď vyrazil pro někoho na vlak do Roztok,“ popisuje Ladislav Heller.

Jak tedy podle statistiky letošní prázdniny ve srovnání s loňskými dopadly? V červenci se stalo 35 nehod, o čtyři více než v minulém roce. Čtyři lidé při autohavá- riích zemřeli (loni 1), dva byli zraněni těžce (loni 1) a osmnáct lehce (loni 15). Stejný počet nehod, tedy 35, dopravka evidovala i v srpnu. Ve srovnání s předchozím rokem jich bylo o pět více. Při letošních srpnových nehodách nikdo nezemřel, jeden člověk byl zraněn těžce a 19 lehce. Loni v srpnu zemřeli dva lidé, tři byli zraněni těžce a 22 lehce.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.