Foto

Ve středu odpoledne se na novém fotbalovém hřišti dodělávaly už jen drobnosti. O víkendu se zde hrál první zápas.

Jinde než v Rynholci zatím nový typ trávníku nemají

Moderní hřiště dokončeno

RYNHOLEC. Rynholecký sportovní areál, jehož vybudování bude stát celkem 25 milionů korun, už je z první části dokončen. Po deseti měsících od zahájení stavby bylo minulý týden předáno dokončené fotbalové hřiště s umělým osvětlením a o uplynulém víkendu se na něm odehrály první zápasy. První etapa ještě zahrnuje in-line dráhu a dráhu pro požární sport. Ty by měly být předány do konce září.

„Sportovní areál je budován na asi dvouhektarové ploše původního sportoviště, kde bývalo fotbalové hřiště a plácek na nohejbal,“ říká starosta obce Jaromír Dyntar. Původní hřiště a kabiny vznikly v šedesátých letech minulého století.

Nejnákladnější položkou nového sportovního areálu je trávník hřiště. Jedná se totiž o nejnovější typ umělého trávníku tzv. třetí generace. „Je to letošní revoluční novinka v umělých fotbalových trávnících a Rynholec je prvním místem v České republice, kde je k vidění. Jedná se o typ trávníku s názvem TriMensions, který je složen ze tří různých druhů vláken. Kromě toho, že je na pohled takřka nerozeznatelný od přírodního trávníku, je jeho největší předností možnost dostat se nohou při nákopu pod míč. Zásyp trávníku je proveden technickým pískem a technickou pryží,“ popisuje Vladimír Civín z TJ Baník Rynholec.

Trávník se sice nemusí sekat, hnojit a zavlažovat, každý rok po sezoně je však nutná jeho údržba, kdy speciální stroje „učešou“ vlákna a odstraní z něj nečistoty. Životnost trávníku je odhadována na 20 let. Fotbalové hřiště má parametry, které odpovídají standardům doporučovaným ČMFS. „Může být tedy využíváno i fotbalisty vyšších soutěží. Mohla by k nám tedy jezdit trénovat i prvoligová mužstva. Pro zápasy by byl asi problém s tím, že nemáme tribuny. S pronajímáním fotbalového hřiště také počítáme, sportovci už mají i něco nasmlouváno. Hřiště bude provozováno celoročně a díky umělému osvětlení se na něm může hrát i večer,“ přibližuje starosta obce.

Během září se své dráhy dočkají také vyznavači in-line bruslení a hasiči. In-line dráha, která bude dlouhá 404 metry a široká od tří do deseti metrů, povede v okruhu kolem fotbalového hřiště a bude mít asfaltový povrch. V zimě ji budou moci využívat i běžkaři. Na severní straně areálu na ni bude navazovat dráha pro požární sport. Na první etapu obec získala dotaci ve výši 9,5 milionu korun z krajského Fondu rozvoje obcí a měst. Druhou bude financovat jen ze svého rozpočtu.

„Druhá etapa zahrnuje výstavbu multifunkčního hřiště s umělým osvětlením, opěrné zdi, oplocení a hlavního technického zázemí. Staré kabiny zbouráme a postavíme nové. V objektu bude i posilovna a sauna a v patře byt správce areálu. I posilovnu se saunou bude pochopitelně moci využívat veřejnost, obojí bude zpoplatněno. Druhá etapa na první plynule naváže, areál bychom chtěli mít komplet dokončený během léta příštího roku,“ vysvětluje Jaromír Dyntar.

Výstavba sportovního areálu má v obci i své odpůrce. Například opoziční zastupitelé Zdeněk Švůger a Jiří Lucký zaslali obci svoje písemné stanovisko k ekonomice provozu areálu. Ve svých připomínkách mimo jiné zpochybňují některé předpokládané výnosy, jež považují za nereálné.

„Uvažované výnosy za pronájem hřiště jsou nepodložené. Dle předpokladu by pět dní v týdnu od listopadu do března bylo hřiště pronajato na 3-4 hodiny. To znamená, že pět dní v týdnu by trénovala cca 2 mužstva z okolí, popř. by se odehrály dva zápasy denně. Tento předpoklad je pouze přáním, nepodloženým žádnou smlouvou. Další úvaha potřeby hřiště na 2,5 dne týdně pro trénink Baníku je z říše pohádek. Fotbalisté Baníku v loňském roce trénovali maximálně pětkrát za celou zimu a nikoliv 2,5krát týdně,“ píše například ve svém stanovisku opozice.

Kritiku vůči výstavbě areálu starosta nechápe. „Projekt schválili i opoziční zastupitelé a ani nikdo z veřejnosti ke s němu nestavěl zamítavě. Než se akce spustila, udělal Baník po obci průzkum, v němž se mohli občané vyjádřit. Zpět se vrátilo jen devět anketních lístků, na nichž se občané vyjádřili kladně. Proto byl projekt odsouhlasen,“ vysvětluje starosta.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.