Foto

Petr Havlovic z Rakovníka si nechal prověřit tachometr i zkontrolovat autolékárničku.

I nově zakoupená autolékárnička nemusí od ledna platit

Policisté prověřovali tachometry

RAKOVNÍK. Všichni řidiči, kteří ve čtvrtek 8. července zastavili u policejní hlídky v blízkosti rakovnického Autostopu, mohou jezdit s klidným svědomím. Pokud totiž tachometr jejich vozidla ukazuje rychlost 50km/h, tak ji skutečně dodržují. Díky dopravnímu inspektorátu si to v době od 13 do 15 hodin mohli ověřit při veřejném měření v Luženské ulici. Tuto možnost využilo patnáct zájemců.

Dopravní policie a firma Autostop připravily tuto akci v prázdninovém termínu z důvodu, že mnoho řidičů jede na dovolenou automobilem. Aby se nemuseli obávat, že nevědomky porušují povolené rychlosti, mohli si přijít svoje tachometry prověřit. „Měříme kvalitním laserovým radarem, který používáme při výkonu služby. Probíhá to tak, že se zájemce u nás zastaví, my mu vysvětlíme, ve kterém úseku rychlost měříme a on pak při jeho projíždění musí sledovat tachometr, jestli ukazuje rychlost 50 km/h. Když opět přijede k nám, tak mu řekneme, jestli mu v daném úseku tuto rychlost naměřil i náš radar,“ popisuje Ladislav Heller z dopravního inspektorátu.

Někteří řidiči si dělají podobné zkoušky s radary, které jsou umístěny v obcích. Na ty by se ale podle policie neměli spoléhat. „Podle naší zkušenosti víme, že jsou nepřesné. V každé vesnici ukazují jinak,“ říká mluvčí rakovnické policie Lenka Černá.

Při veřejném měření policisté kontrolovali rychlost dvakrát. Nejprve měli řidiči jet padesátkou, podruhé sedmdesátkou. Kvůli tomu také měla policie na dobu konání akce povolenu v tomto úseku ulice změnu rychlosti dodatečnou tabulkou. „Přišel jsem ze zvědavosti. Bydlím kousek odtud, tak jsem si řekl, že sem sjedu a vyzkouším to. Neměl jsem žádné podezření, že tachometr ukazuje špatně, ale proč si to nepotvrdit? A dopadl jsem dobře. Projel už jsem obě rychlosti a v obou případech tachometr ukazoval dobře,“ říká Petr Havlovic z Rakovníka.

Kromě samotného měření využil i další službu, kterou policie nabízela. Seznámil se s novinkami, které budou pro řidiče platit od ledna příštího roku. Tedy s novým povinným obsahem autolékárniček. „Od Nového roku musí být součástí lékárničky resuscitační maska, izotermická folie, speciální zahnuté nerez nůžky a obrázkový a textový návod, jak poskytnout první pomoc,“ vysvětluje mluvčí Lenka Černá. Do této doby si tedy řidiči musejí koupit buď lékárničku novou, nebo jen doplňkový balíček k té původní, v němž jsou všechny předepsané novinky. Ten však ve výsledku vyjde cenově téměř nastejno, jako když si pořídíte lékárničku novou.

„Autolékárničky s obsahem, který je od ledna povinný, už v Autostopu prodáváme. Řidičům, kteří se do měření zapojí, ji také prezentujeme. Někteří nabídky využili a koupili si ji u nás. Mají tak zaručeno, že koupili lékárničku, která jim bude skutečně od Nového roku platit,“ říká Radek Fišer, spolumajitel firmy Autostop. Na to by řidiči skutečně měli dávat bedlivý pozor. Může se totiž stát, že si koupí novou lékárničku s vědomím, že je platná i od ledna, a ono tomu tak nebude.

„Někteří obchodníci se zbavují starých zásob. Zrovna před chvílí jsme to tu řešili s jedním řidičem. Ten si koupil minulý týden v marketu novou autolékárničku a až tady zjistil, že mu platí jen do prosince, protože nové doplňky v ní chybí. Zbytečně vyhodil 300 korun. Je to problém především marketů. Řidiči by si tedy při koupi měli zkontrovat, jestli je na autolékárničce napsáno, že obsahuje vše, co stanovuje nová vyhláška č. 283/2009,“ radí Ladislav Heller.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.