Foto

Slávek Jirásek s dětmi plánoval i výlety po okolí. Počasí je ale nakonec přikovalo k Berounce.

Na výlety to není, rekreanti zvládají jen cestu k vodě

Parna kempům moc nesvědčí

VIŠŇOVÁ. Kempaři se konečně dočkali slunečného léta. To letošní je ale zatím tak extrémní, že je ve výsledku zájem o ubytování podobný, jako kdyby pršelo. Například v chatové osadě Petra Hájka ve Višňové bylo minulý týden středisko obsazeno jen z jedné třetiny. A když už tu byly k vidění stany, tak jen těsnící se ve stínu stromů. Parna také tlumí zájem o turistiku, snad jen vyjma vodáctví. Na to, aby dělali výlety do přírody, nemají rekreanti sílu.

„Lidé padají vedrem. V restauraci není celý den ani noha, všichni jsou u vody. Na večer pak přijde patnáct nebo dvacet naprosto umořených lidí. Do jídelníčku jsme zařadili lehčí jídla, jako jsou saláty a těstovinová jídla. Snažíme se dělat spíše minutky a hotovky třeba jen dvě nebo tři v menším množství. Vedro je úmorné, navíc z něj mají lidé i žaludeční potíže nebo úpaly. Když už mají chatku předem zaplacenou, tak přijedou, ale odjíždějí třeba dřív. Hlavně s malými dětmi je to náročné, musíte je celý den schovávat do stínu,“ popisuje majitel Chatové osady Višnová Petr Hájek.

Vydržet přes den v chatce, je téměř nemožné (o stanech, které jsou celý den na sluníčku, nemluvě), pokud je to možné, snaží se majitel rodiny s dětmi přesouvat do chat, které jsou alespoň trochu ve stínu. „V chatce, kde jsme byli první dva dny, nebylo k vydržení. Poprosili jsme majitele a ten nás přesunul sem, kde je to mnohem lepší. Před chatkou je křoví, takže je alespoň trochu ve stínu. V noci to jde, spát se dá, ale přes den je horko strašné. Když už máme pobyt zaplacený, tak vydržíme. Den trávíme tak, že se najíme, namažeme krémem a jdeme k vodě. U řeky jsme celý den,“ říká Lenka Hasová z Prahy. V kempu je naště­stí k dispozici 24 sprch, takže na ně rekreanti nemusejí stát fronty. To ve vedrech velmi vítají.

Horko ale trápí nejen rekreanty. „I ve výčepu je to úmorný. Od elektromotorů přístrojů jde teplo, takže je ve výčepu ještě o pět stupňů tepleji než v lokále. Nejhorší je to v kuchyni, kde se vaří. Navíc jsou lidi s jídlem a pitím hodně opatrní. Třeba dvanáctka se v tomhle vedru vůbec netočí,“ říká Miloš Ronz, výčepní restaurace. Také v rychlém občerstvení kempu Višňová II rozhodně nemohou říct, že by se přes týden nezastavili. „Ze začátku to bylo dobrý, ale teď prakticky nikdo nechodí. Je to špatné. O víkend jsou tu fronty, ale přes týden je to slabé. Na odbyt jde hlavně pivo, točená limonáda a nanuky. Jídlo minimálně. Smažená jídla v tomhle počasí nikdo moc nechce,“ říká výčepní rychlého občerstvení.

Spolumajitel kempu Višňová II považuje počasí za ideální. „K létu teplo patří, i když je pravda, že pro někoho je to až moc. Někdo je nadšený, že je konečně hezky, někdo zase naříká, že mu doma schne zahrádka a přemýšlí, jak odjet zalít. Řeka je zatím krásně čistá, vidíte na dno, takže kdo přijel kvůli koupání, má podmínky ideální. Nepřipadá mi, že by byl kvůli extrémnímu horku zájem o ubytování menší. Teď tu máme kolem 160 nebo 170 lidí v karavanech a stanech. Chatky už nemáme, ty nám při povodni vzala voda. A teď hodně litujeme, že nám po povodni odešla i spousta stromů. V takovém horku by se hodily. Každý chce do stínu,“ říká spolumajitel kempu Josef Harapát.

Nad stany zde jednoznačně převažují karavany. Některé zde stojí týden, jiné měsíc a je i dost takových, které celou sezonu. „Už tu jsme skoro měsíc. Letos jsme to tak udělali poprvé, jinak jsme se s karavanem různě přesouvali. Máme ale půlročního syna a s ním to moc nejde. Proto máme karavan jen na jednom místě. Občas jezdíme domů, ale určitě ne se ochladit. Bydlíme totiž v paneláku a tam je kolem 40 stupňů. To už je v karavanu chladněji,“ směje se Šárka Kotlabová z Berouna. Jak říká, vedro se snášet dát, většinu dne totiž tráví u vody. „Náročné je to spíš kvůli dětem, které jsou někdy z horka mrzuté a ukňourané. Buď jsme u vody, nebo sedíme ve stínu. Naště­stí máme hned u karavanu strom,“ dodává.

Kdo do kempu přijel s plány, že bude podnikat i výlety po okolí, hned první den je přehodnotil. „Myslel jsem si, že si projdeme i okolí, ale v tomhle vedru se na výlety chodit nedá. Jsme hlavně u vody, v chatce se vydržet nedá. Děti neumí plavat, tak se držíme na jednom místě. A zatím to jde. Nápady, co dělat ve vodě, ještě nedocházejí. Máme ale před sebou ještě tři dny,“ říká Slávek Jirásek, který se na Višňové rekreuje se dvěma dětmi.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.