Foto

Kontrabasista Tomáš Liška zavítal do Rakovníka s kytaristou Lubomírem Dorůžkou a Danielem di Bonaventurou z Itálie.

S hráčem na bandoneon se přenesli na pláže jižní Itálie

Liška přivezl světovou kvalitu

RAKOVNÍK. Kontrabasista Tomáš Liška se po čtyřech letech vrátil na rakovnická podia. A nepřijel s prázdnou. Vedle kytaristy Davida Dorůžky s ním vystoupil i Daniele di Bonaventura z Itálie. Zatímco Liška s Dorůžkou už patří k české a zřejmě i evropské muzikantské elitě, italský hráč na bandoneon je bomba světového kalibru. O tom se v úterý 8. června večer přesvědčil zcela zaplněný sálek Vinotéky ve Vysoké.

Nápad na umístění jazzového koncertu do nově zbudovaných prostor vinotéky se jevil sympaticky. Jazzové publikum se tak mohlo smíchat s bývalými Liškovými spoluhráči a kamarády ze studentských let, navíc i s milovníky vína. Horší už to bylo s kapacitou zařízení a jeho ventilačními parametry. V horkém ledním dnu nastalo v nově zbudovaném sálku vinotéky nesnesitelné dusno. To však byl jediný stín koncertu, eliminovaný celkem úspěšně dostatkem tekutin ze sklepa provozovny.

Po hudební stránce bylo vše více než v pořádku. Hráči předvedli excelentní výkony, aniž by museli sáhnout k jakýmkoliv exhibicím. Písně z Liškova autorského projektu Invisible World se nesou v poklidných tempech a dávají tak dostatek prostoru pro vyniknutí barev jednotlivých nástrojů. Při vší úctě k instrumentálním i hudebním kvalitám Lišky a Dorůžky jsem se vždycky těšil na chvíle, kdy se rozezní bandoneon v celé své kráse. Starožitný nástroj s rozsahem violoncella, který se ovládá podobě jako heligonka, zněl opravdu famozně. Ve výškách trilkoval jako skřivan, v hloubkách si nezadal s chrámovými varhanami. Přestože v triu převažují středoevropané, má hudba celkově spíše jihomořský nádech. Občas se objeví i náznak argentinského tanga či flamenca s prvky moderního jazzu. Ne nadarmo získala nahrávka Invisible World nominaci na titul jazzová deska roku a nakonec se v anketě hudební akademie umístila na druhém místě. Koncertní provedení je možná ještě působivější než úspěšná nahrávka. Přestože Liška přivezl do Rakovníku velmi oduševnělou až intelektuální hudbu, různorodé publikum ji přijalo s nadšením. Jen více takových odvážných počinů!

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.