Tobiášův vrch bude deset let provozovat občanské sdružení

Rozhlednu po pauze zpřístupnili

JESENICE. Rozhledna Tobiášův vrch u Jesenice byla tři roky nepřístupná turistům. Rakovnické muzeum nemělo na její provoz prostředky, a tak ji v roce 2007 uzavřelo. Stejně jako novostrašeckou rozhlednu Mackova hora. Ta však měla ště­stí a poměrně brzy po jejím uzavření se jí ujalo město. I u jesenické rozhledny byly určité snahy ze strany města o její znovuotevření, nikdy se je však nepodařilo dotáhnout do konce. Rozhlednu zachránilo až občanské sdružení Klub přátel rozhleden, které ji v sobotu 22. května po několikaleté pauze otevřelo.

„O zpřístupnění Tobiášova vrchu jsme usilovali už od svého založení v lednu 2009. Po neúspěšných jednáních s okolními obcemi jsme se nakonec rozhodli ujmout se provozu sami. Se zpřístupněním nebyl nejmenší problém. Majitel, tedy Telefonica O², nám vyšel maximálně vstříc. Bylo vidět, že má opravdu zájem na zpřístupnění vyhlídky turistům,“ přibližuje místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš. Rozhledna je telekomunikační věží s vyhlídkovým ochozem. V roce 1999 ji postavila společnost Eurotel a od 1. července téhož roku začala fungovat jako rozhledna. Jak již bylo zmíněno, muzeu se ji dařilo provozovat osm let. Klub přátel rozhleden uzavřel s Telefonicou O² smlouvu o nájmu vyhlídky na sezonní provoz na dobu 10 let.

Sdružení muselo před samotným otevřením ještě obstarat zázemí pro obsluhu. Předchozí objekt pokladny zřejmě muzeum odstranilo, a tak klub investoval asi 14 tisíc do nové boudy. „Nechali jsme také natisknout zbrusu nové vstupenky se siluetou rozhledny a nové pamětní razítko. Otevírací doba bude letos až do konce září vždy o sobotách od 11 do 16 hodin, o prázdninách do 17 hodin. Na služby se budou střídat výhradně členové klubu z celé republiky, proto nemůžeme zajistit rozsáhlejší otvírací dobu. Že i omezená otevírací doba stačí, jsme se ale přesvědčili i na naší druhé rozhledně na Kozinci u Nové Paky na Jičínsku, kterou provozujeme od loňska. Kdo má zájem se na vyhlídku dostat, ten si rád cestu naplánuje na sobotu,“ říká Pavel Gejdoš.

Rozhledny jsou mezi turisty velmi oblíbenými výletními cíli. Potvrdilo se to i ve Velké Bukové, kde od loňského roku stojí nová rozhledna. „Když jsme ji loni na pár týdnů otevřeli, říkal jsem si, že za takový zájem vděčíme zvědavosti. Letos jsme se ale přesvědčili, že rozhledny skutečně táhnou. O víkendu máme návštěvnost minimálně 100 lidí. A vůbec neplatí, že ji ovlivňuje počasí. Minulý víkend bylo opravdu chladno a nevlídno a přitom v sobotu přišlo šedesát a v neděli 70 návštěvníků. Zájem jsem čekal, ale nakonec moje očekávání předčil,“ říká starosta Velké Bukové Josef Bumba.

Bukovská rozhledna je mimo pondělky otevřena denně, a to díky tomu, že součástí projektu její výstavby bylo i zřízení pracovního místa. Jelikož má pokladní rozhledny zároveň živnosťák na provozování pohostinské činnosti, prodává zde kromě suvenýrů i malé občerstvení.

„Od července budeme otevírací dobu, která je nyní od 9 do 17 hodin, prodlužovat do 19. hodiny. Vyjma jednoho negativního máme na rozhlednu zatím samé pozitivní ohlasy. Už jsme také pořídili pamětní knihu, kterou do rozhledny dáme, aby do ní mohli návštěvníci zapisovat své dojmy,“ uzavírá Josef Bumba.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.