Trhy žádané i zatracované

RAKOVNÍK. Městské trhy pořádané jednou za čtrnáct dnů ve čtvrtek rozdělují občany. Jedni vítají možnost nakoupit si laciné zboží, druhým přítomnost trhovců na Husově náměstí vadí. Poukazují na zhoršení dopravní situace, problémy s parkováním, nepořádek a poškozování zeleně. Na poslední občanské kavárně situaci komentoval městský strážník Jan Měkuta.

Trhovci si podle něj již navykli, že do 8 hodin musí z náměstí odstranit svoje vozidla a přívěsné vozíky. Vědí i jak mají zacházet s odpadem vzniklým při prodeji. Na úklid po skončení trhů mají organizátoři uzavřenou smlouvu s ASP služby. Do činnosti městské policie spadá dohled nad poškozováním městské zeleně zbožím nebo stánky.

Lidé se bojí

Strážníci dbají hlavně na porušování veřejného pořádku. „Nepravidelnými kontrolami jsme odstranili prvotní problémy. Dnes je jediným problémem vytváření míst pro krátkodobé zaparkování vozidel při dozásobení prodejce. To většinou nepřesahuje čtvrt hodiny,“ hájil trhovce strážník.

Současně si postěžoval na nedostatek informací ze strany občanů. „O každém problému nemůžeme vědět. Lidem se často něco nelíbí, a místo toho, aby nám zavolali na bezplatnou linku 156, jdou si druhý den stěžovat na městský úřad. To už je většinou pozdě. Už nemáme možnost dohledat konkrétního viníka, situaci zdokumentovat, případně na místě zjednat nápravu.“ Zároveň upozornil, že i když má dnes každý občan v kapse telefon, bojí se zavolat i přes to, že městská policie zaručuje každému stěžovateli anonymitu.

Nové nájemné

Do okruhu otázek se dostala i cena za pronajatou plochu na náměstí. „Rakovnickým podnikatelům město nic neodpustí, ale když si trhovci, kteří jsou bůhví odkud, zažádají o snížení nájemného z důvodů krize, město jim vyjde vstříc,“ poukázal podnikatel Petr Cafourek.

Vedoucí správy majetku Ivo Žďánský vysvětlil, že se jedná pouze o nápravu stavu. „Dřív se platilo paušálně z plochy, bez ohledu na to, kolik je tam stánků. Dnes se platí podle počtu stánků, podle skutečně zabrané plochy.“ Starosta města Zdeněk Nejdl doplnil, že město na trzích vydělá okolo 700 tisíc korun ročně. „Nový systém je spravedlivější, přináší zkvalitnění služeb. Nenutí prodejce dělat trhy za každou cenu i za nepříznivého počasí.“

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.