Foto

Sedmnáct poutníků opouští Krakovec. Před sebou mají zhruba 110 km dlouhou cestu do německého Bärnau.

 

Foto

Slánský starosta Ivo Rubík sleduje na mapě trasu pouti.

 

Foto

Poutníky provázel nejen vůz tažený koňmi, ale i hříbátko.

 

Starosta strávil noc před 110kilometrovou poutí ve vězení

Pěšky z Krakovce do Bärnau

KRAKOVEC. Ve středu dopoledne vyrazil od hradu Krakovce průvod sedmnácti poutníků. V historických kostýmech a s vozem taženým koňmi se vydali na zhruba 110 km dlouhou cestu do německého Bärnau. Pětidenní pouť přibližně sledovala cestu, jíž se v říjnu 1414 ubíral Mistr Jan Hus při odjezdu do Kostnice.

Pouť Mistra Jana Husa zorganizovalo sdružení Guardia Broda Bohemicalis, tedy Garda Českého Brodu. Toto sdružení se povětšinou zaměřuje na pořádání kulturních akcí v Českém Brodě, jednou do roka ale opustí hranice města, aby se stalo středověkými poutníky. „Nejhlavnějším partnerem naší pouti je Sdružení měst s husitskou tradicí a minulostí, v němž je asi 18 českých a německých měst včetně Českého Brodu. Důvodů, proč pouť děláme, je několik. Jedním z nich je samotné putování, u kterého člověka napadá spousta věcí a myšlenek. Kdo to zažil, ví, o čem mluvím. Když se vydáte na cestu, tak se ztišíte a máte možnost nahlédnout sami do sebe. Druhým důvodem je dotknout se doby, kdy byly poutě na běžném pořádku. Pouť pořádáme ve jménu Jana Husa, proto vede z Krakovce a jejím cílem je Bärnau, přes které prokazatelně cestou do Kostnice procházel. Je o tom dokonce zmínka v tamní kronice. Nejdeme přesně tudy, kudy šel on, to už dneska bohužel přesně zrekonstruovat nejde. Některé cesty už neexistují,“ říká hlavní pořadatel akce Petr Brožek.

Smyslem poutě také bylo připomenout odkaz Mistra Jana Husa a zároveň i snaha o zpopularizování skutečného významu slova pouť. Většina lidí si totiž pod ním představí spíše to, že přijedou kolotoče a houpačky.

Na cestu přes Stříbro a Tachov do Bärnau se vydalo sedmnáct poutníků, zhruba polovina Čechů a polovina Němců. Pouť trvala pět dní a na každý den připadalo dvacet až třicet kilometrů po silnicích 3. třídy a lesních nebo polních cestách. Vzhledem k chladnému a deštivému počasí, které ji provázelo, si poutníci skutečně osahali podmínky blízké středověku. „Jedeme opravdu jen s vozem taženým koňmi, kde máme pouze nejnutnější věci. Nemáme žádné doprovodné vozidlo, které by nás v případě nouze zachránilo. O to to má větší kouzlo, že se skutečné středověké pouti více přiblížíme,“ říká před odjezdem Petr Brožek. Zda mu stejný optimismus vydržel i druhý den, kdy vytrvale pršelo, jsme si bohužel ověřit nemohli. Všichni totiž na Krakovci vypnuli své mobilní telefony a zapnout je mohli až v Bärnau.

„Když mi Petr minulý rok ukázal fotky z putování, které dělali v minulém roce, tak jsem se pro to hrozně nadchla a říkala jsem, že kdyby to jen trochu šlo, půjdu s nimi. Pracuji v Borovanech na městě a pan starosta mě nakonec pustil bez toho, aniž bych si musela brát dovolenou. Ale s podmínkou, že o tom napíšu reportáž do našeho Borovanského zpravodaje. Takže já jsem tu na služební cestě,“ směje se Alena Seberová a dodává: „Z počasí strach nemám, myslím, že nás prověří. Hrozně se těším, nikdy jsem takhle dlouhou cestu nešla, ale sportuji, takže se té dálky nebojím.“

Mezi poutníky byl i slánský starosta Ivo Rubík. Do akce se zapojil z důvodu, že Slaný je jedním ze zakládajících členů Sdružení měst s husitskou tradicí a minulostí. „Ve sdružení patříme mezi aktivní členy, takže v okamžiku, kdy Petr Brožek vymyslel tuhle akci, jsem cítil potřebu a nutnost ji podpořit. Jsem tu jediným zástupcem našeho města, nikdo jiný nenašel odvahu,“ směje se Ivo Rubík a dodává: „Nebudu ale putovat všech pět dní, mám čas jen dnes do večera. Zítra už musím být ve Slaném, protože zahajujeme olympiádu, kde budu vítat Honzu Železného, a pak máme své Husitské slavnosti. Kdyby nedošlo k takové kolizi termínů, tak bych si určitě vzal dovolenou a šel všech pět dní. Parta lidí je tu opravdu výborná, nejen velmi příjemná, ale i vzdělaná. Dost jsem se od nich poučil o historii husitství a Janu Husovi.“ Navíc zažil na Krakovci něco mimořádného. Kastelán Jiří Sobek totiž akci s radostí podpořil a mimo jiné umožnil poutníkům přespat na hradě. „Takže jsem strávil noc ve spacáku ve vězení Krakovce,“ vysvětluje s úsměvem starosta. Pouť Mistra Jana Husa finančně podpořil Fond česko-německé budoucnosti.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.