Oslavili princovy narozeniny

SLABCE. Slabecký zámek si v sobotu zavzpomínal na staré dobré časy. Jeho poslední šlechtický majitel Alexis princ von Croÿ by letošního 24. února oslavil sté narozeniny, proto jeho žena Jana uspořádala společně s přáteli vzpomínkový den. Za pana prince byla od 14 hodin sloužena mše v kostele sv. Mikuláše (celebroval ji bývalý rakovnický vikář Jaroslav Kučera) a poté jeho přátelé a rodina v přízemí zámku oslavili jeho nedožité narozeniny.

„Každý rok od Alexisovy smrti za něj nechávám v únoru sloužit zádušní mši v rakovnickém kostele. Když bylo loni 99. výročí narození, řekla jsem si, že příští rok musíme uspořádat něco většího a přímo v jeho rodných Slabcích. Hledala jsem nejdůstojnější místo pro pohoštění hostů a řekla si, narodil se přeci v zámku, tak kde jinde bychom měli jeho narozeniny oslavit. A povedlo se, pan starosta nám to povolil,“ říká Jana Croÿ.

Pro Slabce to byla událost dlouho nevídaná. Na zámku, který od doby, kdy byl princům z Croÿ po válce zabrán, vlastní obec, se tolik lidí s modrou krví už léta nesešlo. Pozvání přijali Lobkowiczové, Czerninové a Šternberkové. Rodinu kromě Alexisovy druhé ženy Jany zastupoval syn Maximilian princ von Croÿ a jeho syn s rodinou. Mezi pozvanými ale nechyběli ani zdejší Alexisovi přátelé, a sice mlynář Petr Čech a Václav Macák.

Více v některém z příštích vydání. Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.