Foto

Lípa zatím není památná, je ale významnou dominantou Petrovic.

Do prohlášení za památnou musí ještě zestárnout

Odborník ošetřil lípu zdarma

PETROVICE. Obec Petrovice sice přímo neplánovala zapojit se do oslav Dne Země, ale nakonec patřila mezi ty, jež darovaly přírodě významný dárek. Petrovické lípě se dostalo odborného ošetření arboristy s uznávaným certifikátem „Evropský arborista“ (Europien Tree Worker), kterých je v naší republice jen padesát. Obec uspěla v grantovém programu Zdravé stromy pro zítřek. Petrovická lípa se stala jedním z dvaceti stromů, jenž budou odborníky ošetřeny bezplatně.

„Zdravé stromy pro zítřek jsou novým projektem programu Strom života Nadace Partnerství. Lípa v Petrovicích byla druhým ošetřeným stromem ve Středočeském kraji. V průběhu následujících měsíců ošetří certifikovaní arboristé další čtyři stromy ze Středních Čech – Lípu svobody v Sudoměři, dub v Zásmukách a lípy ve Velvarech a Panenských Břežanech,“ uvádí Hana Zuchnická z Nadace Partnerství. V České republice vlastní certifikaci European Tree Worker celkem padesát arboristů, dvacet z nich se rozhodlo pracovat v rámci uvedeného projektu jeden den zadarmo.

Lípu v Petrovicích ve čtvrtek 15. dubna ošetřil Pavel Nutil. „Stav lípy nebyl špatný, stačil pouze tzv. bezpečnostní řez a zakrytí dutiny, která vznikla po odlomení jedné z větví. Dutina byla uvnitř vyhnilá, ale zdravotní stav stromu neohrozila. Zastřešil jsem ji takovou stříškou z pryskyřice. Korunu jsem očistil od suchých větví, dlouhá léta totiž stromu chyběla odpovídající údržba. Odhaduji, že ještě desítky let bez problému vydrží. Je to krásný strom, sice není památný, ale pro místní má jistě veliký význam jako zdejší pamětihodnost. Tím, že si obec požádala o grant, je zřejmé, že je pro ni významná. Když jsem si vesnici projížděl, tak se mi jevila jako jeden z nejcennější stromů. Každopádně je významnou dominantou,“ přibližuje ošetřující arborista Pavel Nutil.

Petrovická lípa stojí nedaleko sochy sv. Jana Nepomuckého. Podle obecní kroniky bylo toto místo odjakživa centrem společenského dění. Slavily se zde křesťanské svátky i dožínky, jezdily sem kolotoče i cirkusy. Původně zde stály lípy dvě, jednu z nich však museli kvůli silnému poškození větrem pokácet. Lípě, která nedaleko sochy zůstala, začaly časem prosychat větve a do dutiny po neodborně ošetřené větvi začala zatékat voda.

„Ostatní lípy už jsme nechali ošetřit asi před třemi lety, tahle byla poslední, na kterou ještě nedošlo. Je to krásný strom, zasloužil si odbornou péči. Když nás manažerka našeho mikroregionu upozornila na nový grantový program, rozhodli jsme se, že žádost podáme právě na ošetření této lípy. Zvažovali jsme i možnost prohlášení lípy za památnou, na to je ale zatím ještě mladá. Kdy přesně byla vysazena a u jaké příležitosti, nevíme, ale jedna naše obyvatelka našla po svých rodičích zápisky, kde jsou podobné věci uvedeny. Možná, že v nich informaci objevíme,“ říká místostarosta Petrovic Miroslav Vaic.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.