Výtlukům by mělo odzvonit koncem června

Za stav silnic platí řidiči

RAKOVNÍK. Letošní dlouhá a tuhá zima zahýbala nejen s přírodou, ale i se stavem silnic. Někde se mrazy projevily více, jinde méně, faktem však je, že stav zdejších silnic se na mnohých místech podobá spíše tankodromu.

„Nejhorší silnice, a to není jen můj dojem, jsou na Rakovnicku. V jižních Čechách nebo naopak na severu jsou proti Středočeskému kraji vzorové silnice. Na motorce je to opravdu o hubu. Když vám na štěrku uletí předek nebo chytíte v zatáčce díru na přední kolo, jako směrem na Pavlíkov, jste okamžitě v příkopu. Je to horší než někde na motokrosové trati,“ říká asi za mnohé motoristy Jaromír Tupý: „Spravování děr je navíc odfláknuté, je to jen zalepená díra.“

Stav silnic se pochopitelně odráží na vozidlech. Podle techniků firmy Autostop je nárůst oprav souvisejících s tristním stavem silnic zřetelný. Následky jízdy na zničených silnicích se podle nich logicky projevují především na spodku vozu – na přední a zadní nápravě. Podle „gumařů“ se počet těch, kteří mají letos problém s pneumatikami nebo disky, mnohonásobně zvýšil. „Hodně zákazníků přichází s boulemi nebo s proraženými pneumatikami, ale hlavním problémem jsou zohýbané disky. Po této zimě je toho zhruba o polovinu víc, než v předcházejících zimách,“ přibližuje Marek Zelenka z firmy Chára sport.

O vyjádření k současnému stavu na rakovnických silnicích jsme žádali pracovníky ČNES, který provádí opravy silnic v části regionu a SÚS, jenž mu zakázky zadává. Bohužel ani od jedné z firem jsme se odpovědi nedočkali, neboť jak nám prozradil vedoucí provozu SÚS Zdeněk Malec: „Před půl hodinou byl zveřejněn zápis z porady ředitelů, který udává, že médiím nesmíme poskytovat žádné informace týkající se oprav silnic.“

Protože obdobná situace panuje i v první uvedené firmě, museli jsme se s otázkami obrátit na tiskový odbor kraje. Ale jak se dalo čekat, žádných konkrétních informací jsme se nedočkali.

Zajímalo nás, proč se téměř stává tradicí oprava silnice z Rakovníka směrem na Pavlíkov a jak kraj zajišťuje a zjišťuje kvalitu provedené práce. Od tiskové referentky Markéty Vítkové jsme se dozvěděli, že Středočeský kraj zajišťuje opravy silnic dodavatelsky soukromými subjekty a jejich práce musí odpovídat technologickým postupům pro zajištění údržby silnic vycházejících z platných norem a technických podmínek. Práci pak přebírají pověření pracovníci SÚS pro jednotlivé úseky silnic. Proč je několik dnů vyfrézován poměrně dlouhý úsek silnice a díry se lepí až po několika dnech a mnohdy poněkud nelogicky, jsme se bohužel nedozvěděli.

Podobně nekonkrétní byla i odpověď na dotaz, kdo kontroluje dopravní značení při takovýchto opravách. „Zajišťuje si ho dodavatelská firma a musí odpovídat zásadám pro označování pracovních míst na pozemních komunikacích a je povolováno příslušným odborem dopravy,“ sděluje Markéta Vítková. Z jejích dalších slov vyplývá, že vzhledem k velkému rozsahu oprav po letošní zimě, je předpoklad, že veškeré výtluky budou opraveny nejdéle do konce června. „Valchy jsou tvořeny například tím, že stávající povrch je tak nerovný, že i když se provede rovná záplata, výsledek je křivý. Také může dojít k tomu, že se záplata provede jen jako neohraničený výtluk, který nelze urovnat. V neposlední řadě za takto deformovanou úpravu může v některých případech nekvalitní práce dodavatele,“ zní „překvapivá“ odpověď na otázku, proč neumíme opravit silnice tak, jak je to běžné v západní Evropě, k níž asi netřeba už cokoliv dodávat.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.