Na Krakovci bude socha Husa

RAKOVNÍK. Středočeský krajský úřad chce zvýšit turistický ruch na Rakovnicku. Po jezdecké soše T. G. Masaryka v Lánech, kterou podpořil dvěma miliony korun, hodlá iniciovat také vznik památníku Jana Husa na Krakovci. Ještě letos by se mělo v rámci Husových slavností poklepat na základní kámen.

Letos 6. července si připomene 595 let od upálení mistra Jana Husa. K tradičním oslavám na Krakovci se chce letos připojit také Středočeský kraj. „Již jsme jednali se starostou obce a kastelánem hradu. Máme zájem se připojit k oslavám. Jde nám o to připravit program pro celou rodinu. Od soutěží pro děti, přes kulturní program pro všechny věkové kategorie. Oslovíme také místní řemeslníky, kteří by zde mohli prezentovat své výrobky,“ řekl nám náměstek hejtmana Marcel Chládek.

Součástí oslav by mělo být i poklepání na základní kámen budoucího památníku Jana Husa. „Umístění sochy jsme již projednali s památkáři, obcí i kastelánem hradu. Společně jsme našli místo, kde by památník mohl stát, aniž by pohledově rušil dominantu hradu, a přitom byl dostatečně viditelný a důstojný. Socha by měla být z přírodního materiálu. V současné době začínáme pracovat na výběru sochaře. Myslím, že Krakovec je vedle Křivoklátu jedno z dalších míst v regionu, které stojí za to navštívit. Dosavadní návštěvnost tomu ale zatím moc neodpovídá. Myslím, že památník mistra Jana by mohl Krakovec zatraktivnit,“ míní Marcel Chládek. Na oslavy by podle odhadů náměstka mohlo dorazit až pět tisíc lidí.

Starosta obce Petr Jelínek krajskou aktivitu vítá. Socha by podle jeho slov mohla stát hned u vchodu do hradu na pozemku Národního památkového ústavu. Co se oslav týče, obec odeslala na kraj návrh programu. „Začínat bychom chtěli 3. července, pokračovat 4. a skončit 5., kdy by oslavy vyvrcholily taneční zábavou u hospody,“ prozrazuje Jelínek.

Pavel Sklenička

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.