Tresty za loupeže vyneseny

RAKOVNÍK. Okresní soud v Rakovníku vynesl ve čtvrtek 18. března tresty pro dva recidivisty, kteří ve městě páchali rozsáhlou a společensky nebezpečnou trestnou činnost. Senát pod vedením soudce Marcela Lehečky shledal osmatřicetiletého P. R. a třicetiletého P. P. vinnými ze spáchání opakované loupeže a vydírání.

Těchto činů se dopouštěli již několikrát soudně trestaní muži během druhého pololetí roku 2008 a v prvním pololetí roku 2009 na území města a v jeho blízkém okolí v komunitě zdejších narkomanů ve snaze opatřit si prostředky na drogy. Oběťmi trestných činů se stali dva muži z Rakovnicka, kteří jsou v současné době ve vězení za páchání jiné trestné činnosti.

Státní zástupce označil ve své závěrečné řeči jednání obžalovaných za zvlášť společensky nebezpečné. „Jejich trestná činnost je mimořádná a rozsáhlá, protože se jednalo o velký počet útoků. Jedná se o výjimečný případ násilného chování pachatelů,“ řekl státní zástupce. Staršímu z mužů navrhl nepodmíněný trest v horní polovině sazby, konkrétně 7 až 8 let, mladšímu v polovině sazbě v rozmezí 4,5 až 5,5 roku. Protože oběma Krajský soud v Praze potvrdil tresty, k nimž byli odsouzeni OS v Rakovníku za jiné trestné činy na 5 resp. 3 roky, bylo zřejmé, že se bude jednat o tresty souhrnné.

Přestože se obhájci obžalovaných snažili zpochybnit výpovědi svědků a poukazovali na jejich těžkou závislost na drogách, a také sami obžalovaní tvrdili, že se žádného násilí proti nim nedopustili a že si svědkové vše vymysleli, soud považoval za jednoznačně prokazatelné, že k trestným činům došlo. „Obžalovaní spoléhali na to, že oba poškození jsou narkomani a mají problémy se zákonem, takže nic policii neohlásí. Závislost na drogách sice snížila jejich schopnost orientovat se v čase, ale činy obžalovaných popsali shodně jak v přípravném řízení, tak i u hlavního líčení. Soud je přesvědčený o tom, že důkazy jasně prokázaly vinu obžalovaných,“ uvedl Marcel Lehečka.

Poté odsoudil P. R. k souhrnnému nepodmíněnému trestu odnětí svobody na 7 let a P. P. na 4,5 roku. Oba si je odpykají ve věznici s ostrahou. Rozsudek ještě nenabyl právní moci, protože P. R. se ihned proti uloženému trestu odvolal a P. P. si vzal čas na rozmyšlenou stejně jako státní zástupce.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.