Občanská kavárna poprvé

RAKOVNÍK. V přítmí kavárny Atrium v Palackého ulici sedí skupina sedmnácti lidí. Vzhledem k dispozici někdejších sklepních prostor na sebe všichni nevidí. Společnost je převážně pánská. Lze rozpoznat známe tváře místní ODS (Tupý, Pánek, Smutný, Smolný, John). Proti sobě sedí i starosta města Nejdl s mluvčím radnice Polákem. Čas si udělal i senátor Chládek a jeho asistent a předseda místní ČSSD Mládek. Nechybí ani zástupce KSČM Kubínek. Krátce po osmnácté hodině vstává jedna ze dvou přítomných dam. První sezení rakovnické občanské kavárny právě začíná.

„Myslíme si, že v Rakovníku jsou lidé, kteří mají rádi svoje město, zajímají je jeho problémy, mají nápady a chtějí něco změnit. Motto této kavárny je: Mluvme spolu a slyšme se,“ zahajuje Pavlína Čiberová. Přítomné seznamuje, že myšlenka kavárny vznikla zhruba před rokem, a i když ji „vymyslela“ ODS, nejedná se o předvolební kampaň. Senátoru Chládkovi se to nezdá: „Máme-li se důvěrně bavit, měla byste se blíže představit.“ Auditoriem je nařčen z konfrontačního tónu a slova se ujímá druhý moderátor večera Rudolf Pánek. „Tohle není PR akce ODS, ani kotel. Nepřišli jsme soubojovat,“ vrací debatu do věcné roviny. Smyslem schůzky podle něj je „vygenerovat“ několik problémů a napříště pozvat kompetentní osoby, které k danému tématu mají co říci.

Obavy o osud rakovnické nemocnice má František Mucha. Neví, co se stane, až současným vlastníkům vyprší pětiletá smlouva, po kterou musí zajistit zdravotnické služby v původním rozsahu. S tím souhlasí i Marcel Chládek a uvádí příklad lounské nemocnice, kde již funguje pouze LDN. Občan Emanuel Smutný míní, že než fungující rakovnická nemocnice, je důležitější, jak se město postará o staré lidi. Že je absence domů pro seniory a zajištění důstojného stáří důležitým tématem, potvrzuje i Miloslav Kubínek. Oponuje jen starosta Zdeněk Nejdl. V Rakovníku je domů pro seniory dost a o nemohoucí rodiče by se měly postarat hlavně děti.

Vzrušená debata probíhá i k laxnímu přístupu města při řešení problému veřejných záchodků (Jaroslav Smolný). Na nutnost revitalizace Čermákových sadů upozorňuje Ivan Louda.

Diskuse se zvedá i kolem odboru dopravy města. Na špatnou situaci a svůj zaměstnanecký spor poukazuje Jana Titzlová. Podle senátora Chládka se ze strany města jedná o flagrantní porušení zákona.

Blíží se dvacátá hodina a atmosféra v malé místnosti houstne. Marcel Chládek vytýká pořadatelům, že občanská kavárna je „měkká kampaň“ před komunálními volbami. To odmítá Rudolf Pánek a rázně zakončuje oficiální diskusi. První sezení podle něj ukázalo, že občanská kavárna má svůj smysl. Bude opět za měsíc, v jiných prostorách a občané se o ní včas dozvědí.

Sláva Vaic

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.