Jednání o převodu kostela zamrzla kvůli jeho vybavení

Ze zapůjčení oltáře má obec obavy

KOLEŠOVICE. Arcibiskupství římskokatolické církve sice už loni schválilo, že kolešovický kostel sv. Petra a Pavla zdarma převede do majetku obce, zatím se tak ovšem nestalo. Jednání se na čas zastavila na mrtvém bodě. Podle smlouvy by totiž vybavení kostela církev obci pouze zapůjčila. A toho se zastupitelé obávají.

Obavy vyplývají z toho, že u zapůjčeného vybavení se budou muset zaručit, že nedojde k jeho poškození. „Kdyby se v budoucnu s vybavením cokoli stalo, musela by obec škodu uhradit. Takové riziko si nemůžeme dovolit podstoupit. Pojistit vypůjčený majetek není tak snadné, jak by se zdálo. Jsou s tím určité komplikace a neradi bychom obec dostali do nějakých těžkostí, které by třeba v budoucnu musela řešit. Nejjednodušší by bylo, kdyby nám církev převedla kostel i s vybavením, ale to prý nejde. Jedná se o vysvěcené věci a ty prý na obec převedeny být nemohou,“ říká starosta Martin Dvořák.

A nechat církev, aby si vybavení odvezla do svého depozitáře, není zrovna nejvhodnější řešení. Jedná se totiž o oltář, kazatelny a chórovou přepážku a bez nich by kostel nebyl kostelem, ale smutně vybrakovanou budovou. Inventář tedy ve svatostánku musí zůstat, otázkou je jen to, jak ho zanést do smlouvy, aby to obci ani církvi nepřineslo komplikace.

„Navrhli jsme arcibiskupství, aby vybavení nadále zůstalo církevním majetkem s tím, že my ho v kostele bezplatně strpíme a budeme se o něj starat. Dohodli jsme se, že se sem přijedou podívat, aby si stav kostela prohlédli osobně. Schůzku zatím domluvenou nemáme. Koncem roku bylo arcibiskupství zaměstnané návštěvou papeže, nyní výběrem nového kardinála, takže momentálně jednání na chvíli usnula. Je jen na nich, jak se rozhodnou,“ přibližuje starosta.

Pro církev je kolešovický svatostánek mrtvým kostelem, už dlouhou dobu se v něm bohoslužby nekonají. Je tedy málo pravděpodobné, že by v budoucnu investovala do jeho rekonstrukce. A tu si mimořádná památka nejen zaslouží, ale především potřebuje. „Jsme připraveni na to, že bychom kostel pomalu opravovali. Už jsme opravili okna, ale další investice už zastupitelstvo nechce realizovat, dokud nebude kostel majetkem obce. Je to důležitá památka pro Kolešovice, když se o ni nepostará obec, tak nikdo,“ říká Martin Dvořák.

Mnohem veselejší jsou v tuto chvíli vyhlídky jiné kolešovické památky. A sice kaple sv. Jana Nepomuckého ve Zderazi. Občanské sdružení Zderaz, které vzniklo s cílem ohroženou památku zachránit a opravit, loni získalo od Nadace Via grant ve výši 50 tisíc korun na zrestaurování vstupních dveří a dalších 100 tisíc korun od Purkyňovy nadace na statické zajištění kaple. „Navíc obec získala na opravy kaple dotaci 80 tisíc korun z Městského úřadu Rakovník. V letošním roce se bude řešit oprava střechy, na kterou máme v rozpočtu vyčleněno 100 tisíc korun. Použijeme latě a trámy ze stromů, které byly pokáceny v zámeckém parku, z rozpočtu se nakoupí tašky. Pak se uvidí, jak dál, pokračovat by se mělo stavbou klenby, která spadla. Že se zchátralá kaplička začala opravovat, je hlavní zásluha občanského sdružení Zderaz,“ uzavírá starosta.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.