Na karlovarce zemřeli čtyři lidé

RAKOVNICKO. Silnice na Rakovnicku byly v minulém roce stejně nebezpečné jako v roce 2008. Takový výsledek by nám vyšel, pokud bychom se rozhodli porovnat počty mrtvých při dopravních nehodách. V roce 2009 i 2008 zemřelo při dopravních nehodách jedenáct lidí. Podle statistiky se v roce 2008 staly celkem 864 nehody, o rok později 403.

„V počtu nehod se výsledky statistiky zdají být o mnoho lepší. Nehodovost se ale ve skutečnosti tak výrazně nesnížila. Důvodem velkého rozdílu ve statistice je, že už neevidujeme všechny nehody, ke kterým vyjíždíme, nebo které se ve skutečnosti staly,“ přibližuje Martin Bohuňovský z rakovnického dopravního inspektorátu. V lednu 2009 totiž začal platit nový zákon, podle něhož nemusejí řidiči nehody se škodou do 100 tisíc korun, při nichž nebyl nikdo zraněn, hlásit policii. Tyto autohavárie tedy mají podle nového zákona řešit pouze pojišťovny.

„Dost často se ale stává, že nám řidiči i takovéto nehody hlásí, takže k nim vyjíždíme i nadále. Protože ale nepodléhají statistické evidenci, vedeme je jen jako přestupky. Takovýchto nehod-přestupků jsme loni šetřili 233. Za rok jsme tedy vyjížděli k celkem 636 nehodám. Kdybychom k tomu připočítali i nehody řešené pojišťovnami, zřejmě bychom na tom byli s nehodovostí stejně jako v roce 2008, možná ještě hůře,“ vysvětluje Martin Bohuňovský.

Nejvhodnějším ukazatelem vývoje nehodovosti jsou proto následky, tedy počet zranění. A zde přeci jen k určitému zlepšení došlo. Smrtelných zranění je sice stejně, ale těžkých jsme měli předloni 28 a loni jen 17. Zlepšení je i u lehkých zranění, kterých bylo předloni 218 a loni 189. „Ve čtyřiceti případech zavinil nehodu řidič pod vlivem alkoholu. Bylo to o deset méně než rok předtím. Nehod, které nezavinil řidič, bylo 23, loni 83,“ popisuje dopravní policista.

Nejvíce nebezpečné byly silnice druhé třídy, kde se stalo 155 autohavárií, dále silnice první třídy (111 nehod) a místní komunikace (80 nehod). Za nimi skončily silnice třetí třídy (49) a účelové komunikace (8). Na karlovarce přišli o život čtyři lidé, na silnici z Řevničova na Slaný dva, jeden lidský život si vyžádaly autohavárie u Brantu, u Rudy a u Pšovlk. Nejtragičtější byla prosincová nehoda v Lubné, při níž na místě zemřeli dva lidé.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.