Foto

Všechny knihy se do nového prostoru mutějovické knihovny vešly. Díky rozdělení místností navíc mohla vzniknout tři praktická oddělení – pro děti, beletrie a naučná literatura.

 

Školní družina bude mít opět k dispozici tělocvičnu

Knihovna je v novém a v centru

MUTĚJOVICE. Čtenáři mutějovické obecní knihovny už nemusejí chodit až do areálu u zdravotního střediska. Od pondělí 18. ledna mají knihovnu přímo v centru. Během druhého lednového týdne ji zaměstnanci obecního úřadu přestěhovali.

„Přestěhovali jsme knihovnu kvůli vloupání. V listopadu zloději odnesli kompletní počítačovou sestavu včetně multifunkční tiskárny. Pro obec to znamenalo škodu přes padesát tisíc korun. Bohužel jsme až po této události zjistili, že budova družiny, ve které se knihovna nacházela a která je majetkem školy, není pojištěná,“ vysvětluje starosta Martin Pinka. Protože se pachatele vypátrat nepodařilo, pocítila obec ztrátu v plné výši.

Počítačová sestava s tiskárnou sloužila jako veřejně přístupné internetové místo, obec samozřejmě měla zájem ho obnovit, ale v nepojištěné budově se toho obávala. Zastupitelé proto rozhodli, že bude vhodnější přemístit knihovnu do pojištěné budovy. Jako ideální se nabízely místnosti v patře budovy obecního úřadu. V minulosti zde bývala policejní služebna a ještě před pár lety si policie místnosti stále pronajímala. Když je definitivně opustila, začaly se přestavovat na obecní byt. Nakonec však z tohoto záměru sešlo.

„Bohužel se ukázalo, že v budově není možné udělat změnu užívání, proto by nám byt nikdo nezkolaudoval. Prostory tedy zůstaly prázdné a my jsme čekali, až se najde něco, co by tam mohlo být. A teď to přišlo. Kdybychom tyto prostory neměli, nebylo by kam knihovnu přestěhovat. Žádné další vhodné místnosti totiž nemáme,“ říká starosta.

Do knihovny se sice nyní chodí po schodech, ale jinak mají nové prostory jednoznačně samá pozitiva. Budova úřadu je přímo v centru, takže je mnohem dostupnější. A především si nyní mohou čtenáři chodit půjčovat mnohem častěji. Půjčovní doba sice zůstala stejná (pondělí a středa od 13 do 17 hodin), ale díky tomu, že knihovnice Pavla Staňková pracuje v dopoledních hodinách v kanceláři obecního úřadu, mohou čtenáři chodit i kdykoli během dopoledne.

„Není problém zájemcům půjčit knížky i v hodinách, kdy jsem na úřadě,“ říká Pavla Staňková. Nové prostory se jí líbí. „To, že jsme uprostřed obce, je veliká výhoda. Snad to přiláká i další čtenáře. Zvláště ty starší, pro které to bylo do družiny daleko. Zvu každého, ať se sem přijde podívat. V knihovním fondu máme 8000 knih a dvakrát ročně ho obohatí 500 nových, které si půjčujeme díky výměnnému systému z Kladna. Jsou to samé novinky, které aktuálně vycházejí. Myslím, že výběr je veliký. Díky tomuto systému navíc můžeme sehnat jakékoli tituly, o které mají čtenáři zájem. Stačí si je objednat a my je zajistíme,“ zve nové zájemce Pavla Staňková.

Knihovna má nyní k dispozici čtyři místnosti. V té hlavní je kartotéka a stůl knihovnice, v ostatních jsou regály s knihami. V každé místnosti je jiné oddělení. Prostor umožnil rozčlenění na dětskou literaturu, beletrii a naučnou literaturu. Obnoveno bude i veřejné internetové místo. „Domluvili jsme se s naším správcem sítě, že nám dodá starší počítač, monitor a tiskárnu. Stěhování dopadlo dobře, všechny knihy se nám sem vešly. Jen jsme ještě museli dokoupit pět nových regálů pro knížky, které byly ve staré knihovně uložené ve skříňkách a tu nebylo technicky možné sem přemístit,“ říká starosta Martin Pinka.

Najít pro volné prostory v družině využití, nebude problém. Dříve tu měla družina tělocvičnu, takže se k původnímu využití vrátí. „Když si děti chtějí zacvičit, tak musí chodit do tělocvičny ve škole. A to znamená přesun do jiné budovy. Bude to spíš taková herna, není tak veliká, aby se v ní daly hrát třeba míčové hry, ale to nejde ani v tělocvičně ve škole. Na běžné cvičení a hraní prostor knihovny postačí. Počítáme s nákupem vybavení, žádné velké stavební úpravy potřeba nebudou,“ přibližuje ředitel mutějovické základní školy Pavel Kantořík.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.