foto

Eva Pilarová stále dokáže strhnout svým výkonem posluchače.

 

Nestárnoucí Eva Pilarová swingovala pro NKC

Sedm křížků nic neznamená

NOVÉ STRAŠECÍ. „Já sním o Vánocích bílých...,“ právě touto písní zahájila Eva Pilarová jeden z dvacítky svých vánočních koncertů, který proběhl v úterý 15. prosince v Novém Strašecí. O tom, že tuto Paní zpěvačku netřeba příliš představovat, svědčilo i složení publika. To tvořily téměř všechny věkové kategorie. Eva Pilarová, či jak ji pojmenoval její velký obdivovatel Josef Škvorecký – Eva Fitzpilarová, je zkrátka pojmem, byť letos v létě oslavila sedmdesátku.

Přes tento věk to paní Evě stále zpívá velmi dobře a dlužno říct, že to vypadá, jako by se sedm křížků na jejím hlase vůbec nepodepsalo. Tento fakt si museli uvědomit všichni, kteří vlastní nějakou její starší nahrávku. Protože písně, které zapěla, zněly naprosto stejně. Přestože koncertu dominovaly swingové melodie, nemohla vhledem k období chybět ani koleda. První, o níž Eva Pilarová prozradila, že je podle ní nejkrásnější ze všech, byla Tichá noc.

„Když vidím vaše svátečně naladěné tváře, říkám si, že jste určitě dnes večer nepřišli poslouchat swing nebo nějaké písničky pro pamětníky, ale že jste přišli na vážnou hudbu. Máte ji mít,“ těmito slovy uvedla další ze skladeb a posluchači se mohli zaposlouchat do jejího nezaměnitelného šavadada, šavadadí... , když se sálem rozezněl Mozartův Turecký pochod. Další ze skladeb Únava je na mě krátká posloužila v úvodní části na seznámení se s muzikanty a v samém závěru koncertu k rozloučení s nadšenými posluchači, mezi kterými se však rozlehl překvapený šepot: „Vždyť to už zpívala..,“ když se tato píseň ozvala podruhé.

Všichni, kteří si nenechali ujít vystoupení Evy Pilarové, se přesvědčili, že skvělý výkon lze odvést i při nízkém počtu vystupujících. Trojka na pódiu, kterou společně se zpěvačkou tvořili dva hudební skladatelé Milan Dvořák (klavír) a doktor Vít Fiala (kontrabas a šéf této formace), dokázala, že hodinu a půl trvající koncert lze odehrát v rychlém tempu, bez zbytečných prodlev a v plném nasazení. Divák zkrátka neměl čas nudit se a zažíval i mnohá překvapení. První z nich přišlo během skladby Už dávno nejsem dítě, kdy paní Eva odložila mikrofon a závěr písně odzpívala pouze vlastními silami. „To nebylo nic proti mistrovi zvuku, to já jen, abyste viděli, že to ještě jde,“ dodala vysvětlení.

Příchozí se dočkali skutečně pestrého večera. Vedle slavných muzikálových melodií, swingových skladeb, evergeenů divadla Semafor i písní známých z podání interpretky, se ve střední části dostali k instrumentálnímu „slovu“ i oba muzikanti. Vedle dvou přídavků pak závěr večera patřil i předávání dárků, které si Eva Pilarová vlastnoručně připravila pro své posluchače.

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.