O jarmark je takový zájem, že jednou trval pouhých 10 minut

Žáci si vydělají na pomůcky

ŘEVNIČOV. Několik škol na Rakovnicku pořádá v předvánoční době jarmarky, které jsou plné originálních výrobků žáků. Často jsou zdatnými konkurenty profesionálních adventních trhů na hradech a zámcích. O výrobky dětí bývá nebývalý zájem. Školy už zažily i takové jarmarky, kdy byly stánky „vymeteny“ během deseti minut. Takovou zkušenost má i ZŠ Řevničov. Na letošní jarmark se škola připravovala celou minulou středu. Žáci během dopoledních dílen vyrobili tolik nápaditých výrobků, že se dá očekávat, že se po nich, i když budou stánky nabité k prasknutí, jen zapráší. Prodávat budou ve čtvrtek od 13.30 hodin, v 16.30 na jarmark naváže koncert školního sboru vedený učitelem Janem Janotou.

„Na prvním stupni si každá třída dělá svoji dílnu, na druhém už je to jinak. Tam každý z učitelů vymyslel jinou náplň své dílny a děti se mohly přihlásit na takovou, která je nejvíc zaujala,“ přibližuje zástupkyně ředitelky Milena Bláhová, která vedla dílnu, jež vyráběla čtyři různé výrobky. Mezi nimi například ozdoby v podobě andělů a sněhuláků. Protože sněhuláci mají na hlavě pletené čepice, měla Milena Bláhová na dva týdny zajištěn program na večery. „Upletla jsem asi pětatřicet čepic, na každý den jsem měla normu alespoň dvě nebo tři. Naště­stí nám s tím pomohla ještě jedna babička, protože hlaviček na sněhuláky máme celkem padesát,“ říká.

Učitelky a učitelé hledají inspirace porůznu. Aby nebyly výrobky stále stejné, snaží se každý rok vymyslet něco nového. Jednou z novinek, které se objeví na čtvrtečním jarmarku, budou i zvonky a koule do oken z jutových provázků. „Postup není složitý. Polystyrénovou formu na zvonek nebo nafouklý balonek musíte omotat provázkem a pak přetřít vodním sklem, které to zpevní. Potom sundáte formu a výrobek dozdobíte. Je to nápad, který jsem našla na internetu. Vyzkoušela jsem si to nejdřív u nás v Pochvalově, kde máme takový výtvarný kroužek. Myslela jsem, že to pro děti bude jednoduché, ale ne všechny zvládají provázek správně utahovat. Hlavně z balonku to dost klouže,“ říká učitelka Miroslava Vimrová. Vedlejší třída byla zcela netradičně plná kluků. Všichni s tavicími pistolemi v rukou vyráběli svícny. „Je to snadný. Přilepíme svíčku a pak kolem dolepíme různý ořechy a přírodní materiál. Baví mě to, doma určitě ještě nějakou výzdobu udělám,“ říká jeden z tvůrců Jakub Husák.

Dílna žáků druhé třídy byla ozvláštněna tím, že v ní mohli pomáhat i rodiče. Maminky zdobily perníčky, ale třídní učitelka upozorňovala hlavně na tatínka, který také přišel vypomoci. „Jsem rád s dětmi a byl jsem doma, tak jsme přišel. Děláme stromečky s medvědy. Medvědi jsou celí ze skořápek oříšků. My tady děláme finální montáž. Lepíme stromy a k nim medvědy. Mám iniciativního syna, takže počítám, že tady to neskončí, že budeme ještě něco vyrábět i doma,“ vysvětluje Ladislav Růžička.

Svými výrobky přispěl i kroužek pletení z pedigu. Jeho zboží je ale doslova podpultové, protože děti si samozřejmě své výrobky hlídají tak dlouho, dokud se neobjeví jejich rodiče. Nikomu jinému je prodat nechtějí. Výrobky z pedigu se prodávají velmi dobře, stejně jako svíčky ze včelího vosku. Ty se školáky vyráběl učitel Jan Janota. Právě svíčky si pro svoji dílnu zvolil z jednoduchého důvodu, je včelař, takže může dodat potřebné suroviny.

„Horší je to s knotem. Ten se těžko shání. Obíhal jsem marně drogerie po celém Rakovníku a nakonec uspěl až v Memorii. Ještěže tam mám kamarádku,“ směje se Jan Janota. Čilý výrobní ruch ale nebyl jen po škole, vyrábělo se i ve školních dílnách, a to dřevěné svícny v podobě stromku, nebo v kuchyňce – batikovaná trika. „Na jarmarku se nám daří utržit moc pěknou částku. Za výtěžek se vždycky nakoupí nějaké pomůcky do školy,“ uzavírá zástupkyně ředitelky. Co to bude letos, se uvidí podle čtvrtečního výsledku.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.