Komorní večer se šansony naladil přítomné na charitativní aukci

Ze židlí získal Ráček 62 600 korun

RAKOVNÍK. Přestože je neděle 22. listopadu, v sále KC to vře. Netradičně sestavené řady stolů s mističkami francouzských sýrů a lahvemi francouzského vína čekají na příchozí. A během chvilky se skutečně plní téměř všechna místa. Pro účastníky tohoto netradičního večera je přichystán zvláštní program. V sále KC se poprvé v jeho historii uskuteční charitativní aukce židlí, které jsou převážně dílem rakovnických výtvarníků.

Večer pořádaný Městskou knihovnou Rakovník je rozdělen do dvou částí, první patří hudbě typické pro Francii a druhá je věnována výtvarnému umění. „Dnešní večer je charitativní, všechny peníze, které se tu dnes objeví, půjdou na domov Ráček,“ vysvětluje v úvodu Milena Křikavová, vedoucí knihovny. Pak už patří pódium Evě Kriz – Lifkové a klavíristovi Milanu Dvořákovi, kteří provádějí přítomné Paříží, mekkou umělců, a během hodiny a půl seznamují zcela zaplněný sál se známými i méně známými šansoniéry a jejich šansony. „Po některých zbyla jen mlhavá vzpomínka a pár zaprášených desek, ale jiní jsou nesmrtelní. Před padesáti lety bychom se ocitli přímo v líhni šansonů, když bychom zavítali do latinské čtvrti,“ vypráví mezi skladbami Eva Kriz – Lifková a zavádí přítomné na malé náměstí do kavárny U dvou magotů, kde se scházela pařížská bohéma.

V jejím komponovaném pořadu nechybí básník Jack Prevert, Charles Aznavour, Georges Brassens a jeho téměř nepřeložitelné písničky, Jack Brel či Yves Montand. Náhled do tohoto prostředí graduje písní „Když zemře básník“, kterou složil na počest Jeana Cocteaua Gilbert Becaud a skladbou „Non Je Ne Regrette Rien“ známou v podání Edith Piaf.

Po přestávce pak již dochází k avizované charitativní aukci židlí, kterou vede Milan Zimmermann, a přestože je před tento úkol postaven poprvé, vyrovnává se s ním skvěle. Základní vyvolávací cena každé židle je pět set korun a každý další příhoz ji navyšuje o dvě stovky. „Přemýšleli jsme, v jakém pořadí židle nabízet, naště­stí rozhodla internetová anketa, která je seřadila podle počtu hlasů. Ty, které vzbudily největší zájem, půjdou na závěr večera. Pokud se nevydraží napoprvé, postoupí židle do druhého kola,“ seznámil přítomné s podmínkami licitátor večera. Jako první se „dražila“ židle, kterou namalovala Tereza Černá. Nový majitel ji získal za 700 korun. To však byl pouhý začátek. S postupujícím časem narůstala chuť přítomných získat svou židli. Zhruba v polovině aukce se ceny pohybovaly kolem tří tisíc a rekordmankou se nakonec stala ta, kterou její autorka Zuzana Honsová vyzdobila břečťanem a odpočívající kočkou na polštářku. „Vydražil ji pan Mikoláš z Lišan za rekordní částku večera 11 700 korun,“ popisuje Milena Křikavová. Ale ani ta židle, která neuspěla v prvním kole, nezůstala na ocet. Ve druhém byla vydražena za sedmnáct set korun. „Ke konci už byli všichni rozjetí a chtěli něco vydražit. Celkem se vybralo 62 300 korun, ale protože jedna paní měla připravené dva tisíce a židli vydražila za 700, přinesla nám po aukci ještě tři stovky, takže ve finále jsme získali 62 600 korun,“ upřesňuje Milena Křikavová a vysvětluje, proč se vybíralo právě na domov Ráček: „Všechny akce, které pořádáme, děláme i pro ně a naopak když potřebujeme cokoliv vyrobit, obracíme se na ně a oni nás nikdy nezklamali. Chtěli jsme to dát konkrétním lidem, ale nepodařilo se nám zjistit vhodnou osobu z regionu. Ráčkové jsou s námi hodně spojení, proto jsme se rozhodli věnovat výtěžek právě jim. Ale nešlo nám jen o to získat peníze, chtěli jsme vytvořit příjemný večer a podle reakcí přítomných se nám to podařilo.“

Lenka Pelcová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.