foto

Na jízdárně si pro zahřátí přeskočili všichni jezdci s koňmi překážky, pak vyrazili na Hubertovu jízdu.

Hubertova jízda se letos jela za kostí s bambulí

Tempo udávala obtěžkaná Pepina

MUTĚJOVICE. Josefína ze statku Soni Krupkové byla poslední říjnovou sobotu skutečnou kozí super star. Byť vzrůstem podstatně menší, udávala tempo třiatřicetihlavému stádu koní, které se do Mutějovic sjelo na tradiční Hubertovu jízdu. Tu pořádal zdejší jezdecký klub už poosmnácté.

Josefína se cestou od statku na jízdárnu na okraji vesnice nesla jako pravá hvězda. A jakoby chápala, že za sebou nemá žádné líné stádo, vyrazila svižným tempem až jí chvílemi ani její „vodič“ Václav Leitner nestíhal. A to je přitom březí. „Sakra, abych nepřišel do řečí,“ komentoval zprávu Václav. „Nemusíš mít strach, my ti dosvědčíme, že se s ní vídáš jen jednou do roka,“ uklidnila ho se smíchem Soňa Krupková.

Slavnostní zahájení se uskutečnilo na jízdárně, kde nejprve předvedl své umění volné drezúry Václav Staněk z Koňského dvorce Chmelištná. Jeho komunikace s kobylkou Majolenkou, kdy udával povely jen prostřednictvím posunků a řečí těla, byla velmi působivá. Zcela na volno bez ohlávky Majolenka ukračovala, kam jí bylo naznačeno, couvala mezi berely, skákala přes překážky a na závěr se dokonce i uklonila a lehla na zem. Neznervóznila ji ani přítomnost velkého množství koní. V programu měl vystupovat i poník Princ s Kristýnou Kašovou. Prince ale zradily hormony. „Majolenka totiž přišla do říje a Princ je docela nekompromisní hřebeček,“ vysvětlil Václav Staněk.

Poté už se koně seřadili ke slavnostnímu nástupu a rozdělili do tří lotů. K tradičním pro velké koně a poníky přibyl letos jeden nový pro veterány. Koně v této skupině si při „Huberovce“ mohli skákat přes překážku, pokud chtěli, a pokud nechtěli, nečekaly je za to žádné sankce. „To je speciální lot kvůli našemu koníkovi Orlíkovi. Je to už dvaadvacetiletý veterán, ale pořád je strašně soutěživý. On je soutěžením nemocný a těší se na to celý rok. Loni jsme si řekli, že už je na to přeci jen starý, tak jsme ho nechali doma. A on nám to nemohl zapomenout, byl úplně naštvaný, že jsme ho opomenuli. Tak jsme mu letos založili speciální kategorii, aby si to užil, ale nemusel se strhnout,“ přibližuje Soňa Krupková. Orlík ale není žádný revmatik-prostatik-historik, jak nový lot nazýval Václav Leitner, pořád totiž aktivně závodí. S Kristýnou Poštovou letos absolvoval zkoušku základního výcviku a s Martinou Poštovou dokonce vyhrál parkur nad mnohem mladšími koňmi.

Krupkovi mají ve stáji ještě jednu raritu, a to oslo-koně Doda, tedy mulu. Ten sice Hubertovu jízdu nejel, ale dostal se na její pozvánku. A to na fotografii při níž skáče přes překážku. „Dodo je jediná skákající mula na okrese. Jezdí ho Kristýna, ale protože tu má svoji Stázku, tak nemohla jet Doda. Je to kůň od komediantů, byl týraný, takže se dodnes dost bojí. Než si zvykne na dobrou péči, tak to bude ještě trvat. Moc rád skáče, navíc je to stylový skokan. Takového kdybychom měli velkého koně, tak máme na téčkové parkury,“ popisuje mulu majitelka.

Liškou, za níž koně po slavnostním stužkování vyrazily, byla Zuzana Krupková. „Jsem trochu opelichaná liška,“ smála se. Liščí ocas, který měla připnutý na rukávu, totiž od loňska trochu opelichal, takže z jeho špičky zůstala jen kost s jakousi bambulí.

Jezdci se v sychravém počasí vydali kolem Čertova kamene na Džbán, pak na horní louku, Rovina a odtud na dolní louku pod kravínem, kde se dostaly na řadu soutěže a doběh. V něm zvítězil ve velkých koních Stanislav Stránský s Lady Lou a v kategorii poníků Martina Poštová s Janisem.

Markéta Hartlová

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.