V Račicích se uskutečnil premiérový ročník soutěže Až na dno

Záchranáři si sáhli na dno sil

RAČICE. Až na dno svých fyzických a psychických sil si museli minulou sobotu sáhnout záchranáři, kteří se zúčastnili prvního ročníku soutěže tříčlenných družstev nazvané Až na dno. A k tomu také přidat notnou dávku znalostí. Dvoudenní klání v lesích okolo Račic a u řeky Berounky připravilo občanské sdružení Klub Start-up z Kladna. Duchovním „otcem“ a ředitelem soutěže byl Richard Dvořák, který pracuje jako záchranář na rakovnické záchranné službě.

„Úkoly byly koncipované pro posádky rychlé záchranné pomoci bez lékaře. Stává se totiž, a to i na Rakovnicku, že ne vždy může lékař přijet, neboť je třeba na výjezdu na opačné straně okresu, a tak posádka Rychlé záchranné pomoci musí být schopna situaci zvládnout i bez pomoci lékaře. Na tomhle faktu je celá soutěž postavena,“ vysvětluje Richard Dvořák.

Do Račic přijelo šest družstev, která byla tvořena převážně studenty vysokých a vyšších odborných zdravotnických škol oborů zdravotnický záchranář. Podle Dvořáka se jednalo o studenty vyšších ročníků, většinou třetího, kteří již mají nějaké zkušenosti. „Původně byla ještě přihlášena dvě družstva ze Slovenska, ale ta se na poslední chvíli omluvila. Zřejmě je od dlouhé cesty odradilo mimořádně nepříznivé počasí,“ vysvětluje Richard Dvořák.

Soutěžilo se nejen ve dne, ale také v noci, takže záchranáři pracovali pod neustálým tlakem. „Týmy procházely stanovišti s různými, především zdravotnickými problémy, které musely řešit v rámci svých kompetencí. Snažili jsme se také prověřit jejich dovednosti v oborech, které jsou již několik let běžnou součástí studia záchranářů, jako je lanová technika, vodní záchranářství a samozřejmě také fyzická připravenost,“ popisuje ředitel soutěže její smysl. Vše se odehrávalo většinou v členitém terénu, dramatičnosti „přidávalo“ i nevlídné počasí, kdy se teploty pohybovaly kolem nuly, pršelo a foukal mrazivý vítr. Je proto logické, že s postupujícím časem ubývaly síly a objevovaly se chyby. Každý z úkolů, který musela družstva absolvovat, hodnotili zkušení rozhodčí, kteří se rekrutovali z řad lékařů, zdravotnických záchranářů a sester z kladenské a rakovnické záchranné služby.

Po sečtení bodů ze všech dvanácti soutěžních disciplín si prvenství odneslo družstvo s názvem Splašenky (1111 b.), druhé místo obsadil tým Rescue Plzeň (1067) a třetí skončil JOJ (1050 b.). Odborným garantem celé soutěže byl primář rakovnické záchranky Leoš Klik.

„Soutěž se i přes nepřízeň počasí vydařila. Byla opravdu velmi náročná, přinesla mi ale mnoho nových zkušeností. Na dno jsem si sáhla, ale přežila jsem,“ svěřila se jedna ze soutěžících Eva Rohanová z Ústí nad Labem.

Tomáš Bednařík

Anketa
Co říkáte novému parkovacímu systému na Husově náměstí, který město spustí od 1. 8.?
Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.