Obálka

Ad Rakovnické koniny

Koně „Na Sekyře“ jsou pořád kontroverzní. Kvůli nim se prý uvažuje i o variantě nahradit ve znaku města raka koněm. A historické podklady?

Zikmund Winter v povídce: „Démon ctižádostný“ píše o rychtáři Benediktinu Sekyrovi, jak se pokusil s biřicem nasadit ve vězení pouta vzpurnému kočímu. Kočí oba těžce pobodal ukrytým nožem. Byl odsouzen k smrti a usmýkán koněm. Kůň byl na straně zákona. To mluví ve prospěch jeho příznivců.

I koně „Na Sekyře“ mají historický podklad. Když kněžna Libuše a kníže Krok při hledání místa k založení města došli na místo, kde se dnes říká „Na Sekyře“, Krok i Libuše udělali zásek zlatou sekerou do stromu, aby označili místo, kde bude založeno město Rakovník. Když sekyru odložili, zmizela, jako by se do země propadla. Když v roce 2016 dostali bronzoví koně jako vánoční dárek šály, šály přes noc také zmizely, jako by se do země propadly, stejně jako zlatá sekera.

A bronzoví koně, umístění v místě odpočinku, mohou některého turistu, který se v těchto místech posadí, bude-li historik, přivést k úvaze, jestli tam nejsou proto, zda se v době bronzové v těchto místech nechovali.

A tím se Rakovník proslaví.

Mgr. Jan Lukáš, Lužná

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.