Obálka

Také vám to vadí?

Jezdím hodně let. Dá se říci, že více než hodně let. Jezdím hodně – dříve do práce a v zaměstnání, dvacet let jako učitel v autoškole, na výlety, na dovolenou a snad mohu započítat i ty kilometry na závodní dráze v sedle motocyklu. Mám na kontě hodně ujetých kilometrů, možná mohu říci více než hodně ujetých kilometrů. Snažím se nechybovat, občas se mi ale podaří i málo neúmyslně chybovat – nejsem Bůh a nejsem svatý. Ale také již nejsem trpělivý, a proto mi pár činností, lépe řečeno nečinností, jiných řidičů vadí – mohu říci, že mi více než jenom vadí. Zvykám si, za volantem nebo za řídítky motorky to očekávám a předvídám – mnoha ťukancům i vážnějším nehodám jsem tím zabránil. O čem je řeč?

Blinkry, nebo jinak směrovky – vybavení každého vozidla, jsou pro mnohé řidiče zařízením neznámým, zbytečným a tudíž téměř anebo vůbec nepoužívaným. Pramení to z neznalosti zákona, je to projev netolerance anebo nadřazenosti řidiče, který si říká „jedu já a nikdo jiný mě nezajímá?“ Anebo je to chování hulváta, který sám sebe pasoval do role krále silnic? Anebo je to ukázka (ne)kvality současných „přemnožených“ autoškol a nedostatečného dohledu dopravní policie, pro niž snad „nedání blinkrů“ není dopravním přestupkem?

Příslušný paragraf zákona o silničním provozu jasně říká, že řidič je povinen dát znamení o změně směru jízdy vždy, když hodlá změnit směr jízdy, to je například odbočit, předjíždět, přejet do vedlejšího jízdního pruhu, objíždět překážku na silnici, zastavit u okraje silnice atd. Řidič je povinen dát znamení o změně směru jízdy včas a v dostatečné míře. Jednoduché, ale pro mnohé řidiče zřejmě fyzicky namáhavé. V mnoha případech má tento zlozvyk fatální následky.

Ale pozor na situaci, kdy se stává daná směrovka nebezpečnou – jel jsem za autem s přívěsem, na přívěsu se rozsvítila pravá směrovka, začínám předjíždět a prudce brzdím – na tažném vozidle bliká levá směrovka. Pohotovou reakcí jsem eliminoval chybu řidiče.

Jaromír Tupý, Rakovník

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.