Obálka

Přehradní fatamorgána

Tak nějak jsem si zvykl (i když je to frustrující), že politici lžou a kradou a cíleně k tomu využijí ochotná média, ale protože i tak to loupení už nejde tak snadno (někdo to tu už hodně vytuneloval), uspějí jen ti mazaní. Politik má čtyři roky na to, aby zasel kšefty a pomalu se blíží volby – čas nové setby.

Mít monopolní moc nad děním na Křivoklátsku, vládnout razítkem, povolovat, rozhodovat, čerpat granty, stanovovat poplatky je velký byznys a jeden z posledních velkých né úplně nápadných je vytvoření národního parku navíc vypadajícího jako výhoda pro lidi. Proti zamýšlenému Národnímu parku byly sepsány několikeré petice. V nezávislých průzkumech a veřejných anketách se místní lidé vyjádřili jasně proti parku (ač se prosazovatelé parku pokusili průzkumy zkreslit ve svůj prospěch bagatelizováním výsledků). Starostové dotčených obcí s výsledky seznámili hejtmana Středočeského kraje a ten starostům doporučil respektovat rozhodnutí obyvatel svých obcí.

Ti, co chtějí udělat z Křivoklátska dojnou krávu pro sebe, pro své zájmy si na špinavou práci našli ochotné – ty, jež také budou muset odměnit. Kdo to je? Kdo opět vytáhl strašáka přehrady? Kdo chce národní park? Kdo za to bude mít trafiky? Kdo si na strašáku přehrady buduje volební agitaci? Na to vše ať si každý odpoví sám.

Ministerstvo zemědělství řeší situaci sucha a z toho důvodu navrhlo a vláda v únoru 2016 schválila vytvoření dvou retenčních nádrží v povodí Vltavy – Senomaty (cca 25 ha) a Šanov (cca 22 ha).

Na programu vlády dosud nebyla projednávána zmiňovaná studie protipovodňové ochrany dolní Berounky z listopadu 2015, která byla někým využita k patřičnému humbuku (zatím může být příspěvkem regionálních ročenek, stejně tak jako třeba protektorátní studie přehrady v Roztokách se třemi plavebními komorami).

Dovedu si představit pokládání základního kamene ke stavbě přehrady na Berounce při slavnostním vyhlašování národního parku Křivoklátsko. Ale ani jedno se nestane. Přehrada na Berounce je fatamorgána a největší kachna Raportu. Howgh.

Marian Beke

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.