Obálka

Tak to vidím já…

Dokud si člověk nenabije hubu, tak asi nepřestane. Já jsem si ji už párkrát za těch 60 let natloukl. Ale ne natolik, abych zas a zas nahlas neříkal (tedy nepsal), co si myslím. Právě teď podle mne zase nastala to správná chvíle. Máme za sebou další kolotoč komunálních a senátních voleb. Komunální volby jsou o lidech, kterým se snažíme uvěřit, že to budou dělat dobře, že to myslí doopravdy. Ne vždy tak tomu ale v jejich dalších krocích a jednáních je. Přesto, nebo právě proto jim dál a dál dáváme šanci to (se) napravit. Letošní komunální volby byla trochu výjimkou, protože se do některých zastupitelstev obcí na Rakovnicku dostaly nové tváře, noví lidé, nové strany, nová uskupení a hnutí (i když ale vlastně mnohde se stejnými lidmi, které jsme vídávali na jiných kandidátkách, a to jak zprava, tak i zleva politického spektra). Ale budiž. Třeba se ukáže, že právě ten „přestup“ jim dodá nové síly, nové ambice, jiné pohledy na věc a třeba to bude i ku prospěchu společných obecních a městských záležitostí. Uvidíme, to přinese doba budoucí.

Senátní volby volebního obvodu Louny-Rakovník přinesly tak trochu překvapení v tom, že křeslo v senátu neobhájil dosavadní senátor Marcel Chládek. Omlouvám se mu, že neuvádím jeho tituly, ale nebudu to činit ani v případě dalších níže jmenovaných. Postoupil sice do druhého kola senátních voleb s malým volebním náskokem před druhou kandidátkou na senátorku jako vítěz, ale již první povolební vyjádření jeho neúspěšných soupeřů naznačila, že to pro něj nebude v druhém kole lehké. A nebylo. Zajímavostí je, že většina těch neúspěšných kandidátů (Luděk Štíbr, 4. místo, Ivo Trešl 5. místo a Jiří Loskot, 7. místo), hned po volbách oznámila, že budou v druhém kolem podporovat protikandidátku Marcela Chládka. Ještě zajímavější ale bylo, že i většina z neúspěšných byla z okresu Rakovník. Tedy spíše by měli za tento okres, za tuto část volebního obvodu „kopat“ a ne lobovat někde jinde. Jediná neúspěšná kandidátka Eva Kašová (3.místo) také z Rakovníka hned po volbách řekla, že ještě neví, koho v druhém kole podpoří a tím zřejmě hodně lidí na levé straně politického spektra zviklala. Později se sice holedbala, že Marcela Chládka volila. To už ale asi bylo pozdě bycha honiti. Tyto senátní volby jasně ukázaly, že volby nevyhrávají úspěšní lidé, ale ti nepřející. Úspěch se totiž neodpouští. A nutno říci, že Marcel Chládek úspěšný je, ať to bylo v křesle senátora, nebo nyní v křesle ministerském. Připomíná mi to takové pořekadlo z dřívější doby: Když mně chcípla koza, tak ať chcípne i sousedovi, přeloženo do současné mluvy: Když to nemám já, ať to nemá ani ten druhý. Další vyjádření „neúspěšných“ v tisku pak mi jen dala za pravdu. Každý z nich přesně věděl, co Marcel Chládek udělal špatně, respektive například to, že pro okres Rakovník toho moc neudělal. Opak je pravdou. Udělal toho mnohem více než všichni ti neúspěšní a mnoho dalších, kteří z jeho prohry měli radost. Chtěl bych sdílet optimismus všech těch poražených, kteří věří, že senátorka Zdeňka Hamousová bude okresu Rakovník nakloněna stejně jako okresu Louny, potažmo svému Žatci.

Bohumil Knobloch, Kroučová

Zveřejněné dopisy nemusejí vyjadřovat názor redakce a za jejich obsah nesou plnou zodpovědnost jejich autoři.

Katalog služeb

RAPORT.CZ
TYDENIK PRO RAKOVNICKO A NOVOSTRASECKO

Prezentace spadá do kategorie Úspěšný web

© Copyright 2009 Týdeník Raport - všechna práva vyhrazena


Bez písemného svolení vydavatele je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem,
mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.